| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
SyysjuhlatPieni sienikeitto ja ruisleipätikut
Tarjoa sienikeitto pienestä kupista. Runo-astiasarjaa löytyy jokaisen neljän vuodenajan väreissä.
Lisää aiheesta
- Kata pöytä kauniiksi syksyn juhlaan 27.8.10 18:34
Paras sienikeitto syntyy toki itse poimituista kantarelleista tai suppilovahveroista, mutta ohje soveltuu tarvittaessa myös säilöttyihin ja kuivattuihin sieniin. Jos joudut turvautumaan muihin kuin tuoreisiin sieniin, kannattaa käyttää säilöttyjä ja kuivattuja sieniä yhdessä.
Tarjoa keitot pienistä kupeista ja asettele ruisleipätikut kuppien päälle.
Pieni sienikeitto
Noin 1 l kantarelleja tai suppilovahveroita
1 sipuli
Puolikas purjosipuli
2 rkl voita
2 dl vettä
4 dl maitoa
150 g kantarellituorejuustoa
Mustapippuria
Suolaa
0,3 dl hienonnettua persiljaa
Puhdista ja pilko sienet. Viipaloi sipuli ja purjo pieneksi. Purjo kannattaa huuhdella kunnolla, jottei keitto maustu mullalla.
Kiehauta sipulit voissa kattilan pohjalla samalla sekoittaen. Kun sipulit ovat hieman pehmenneet sekoita joukkoon sienet ja anna edelleen kypsyä. Lisää hetken kuluttua vesi sekä maito. Mausta keitto tuorejuustolla, mustapippurilla ja suolalla.
Anna keiton kiehua hiljaa noin 10 minuuttia. Sekoita välillä. Lisää hienonnettu persilja.
Ruisleipätikut
Leikkaa ruisleivästä noin sormen levyisiä suikaleita ja asettele suikaleet pellille leivinpaperin päälle. Ruisleipätikut on tarkoitus asettaa sienikeiton pienten tarjoilukulhojen päälle, joten leikkaa tikuista myös tarpeeksi pitkiä.
Voitele leipäsuikaleet öljyllä, johon on sekoitettu puristettua valkosipulia, kotimaista satoa tottakai. Paista suikaleita uunissa ainakin viiden minuutin ajan noin 210 asteessa.
|
|


