EmediateAd

Japanin taitouimari lyyhistyi ohjelman jälkeen

23.8.2008 13:21 (Päivitetty 23.8.2008 13:21) STT

Japanin taitouintijoukkueen jäsen Hiromi Kobayashi jouduttiin auttamaan altaasta ohjelman jälkeen. Kobayashi oli ilmeisesti pyörtynyt, kun esitys päättyi ja hänet kannettiin paareilla kilpailupaikalta.

Kaksi uimapukuista miestä hyppäsi veteen auttamaan Japanin joukkuetta, jotka vetivät Kobayashin altaan laidalle. Joukkue kuunteli pisteensä samalla, kun Kobayashi toipui altaan reunalla. Miehet nostivat velton uimarin paareille ja hänet kannettiin pois monien vapaaehtoistyöntekijöiden ja lääkintähenkilökunnan ympäröimänä.

- Hän sai hyperventilaatiokohtauksen stressin takia. Samaa on sattunut hänelle ennenkin. Hän voi hyvin, älkää huolestuko. Hänen tilansa ei ole vakava, Japanin joukkueen tiedottaja Hiroshi Takeuchi kertoi.

Kobayashi oli hänen mukaansa tajuissaan ja lepäämässä. Hän ei tarvinnut sairaalahoitoa.

Japanin joukkue sijoittui taitouintifinaalissa viidenneksi.

Kommentoi artikkelia