EmediateAd

Painin ratkaisut tulevat clinch-asennossa

10.8.2008 8:11 (Päivitetty 10.8.2008 8:11) STT

Kreikkalais-roomalaisen painin ratkaisut tapahtuvat nykyisin lähes aina mattopainissa. Se aloitetaan clinch-asennosta, jossa toinen painija nappaa junttaotteen kontillaan olevasta vastustajasta.

Sääntöjen mukaan alla olevan painijan käsivarsien pitää olla suorana ja säären ja reiden välisen kulman 90 astetta. Liikkeelle hän saa lähteä vasta, kun päällä oleva saa junttaotteen ja tuomari viheltää pilliin.

Todellisuudessa alla oleva painija koukistaa käsiään, on mahdollisimman matalana ja ottaa varaslähdön mahalleen mattopuolustukseen. Päällä oleva puolestaan työntää alla olijaa polvellaan.

- Startti ei ikinä ole tasapuolinen, Suomen ainoa olympiapainija Jarkko Ala-Huikku sanoo.

Tuomarin pitäisi puuttua laittomuuksiin, mutta hänen tehtävänsä on hankala. Monissa maissa tuomarienkin tyylit analysoidaan etukäteen, jotta kilpailuissa voi paremmin huijata.

- Kaksi kaveria koettaa kilvan kusettaa tuomaria, tiivistää Ala-Huikun valmentaja Juha Lappalainen.

Ala-Huikullakin on omat niksinsä clinch-asennossa. Alla ollessaan hän ottaa pienen varaslähdön ja päällä ollessaan työntää jalalla, jos junttaa ei saa. Tosin Ala-Huikulle juntan saaminen ei ole yhtä tärkeää kuin monille muille, sillä hän voi hankkia pisteitä myös vyörytyksillä, jotka ovat hänen valttinsa.

Sääntöjen rajoilla taiteileminen on ratkaisevan tärkeää. Ala-Huikku uskoo, että hänen laihat aikansa ennen vuoden 2007 läpimurtoa johtuivat tottumattomuudesta sääntöihin.

- Olin ollut loukkaantunut, ja enkä osannut painia näillä säännöillä. Alla en osannut puolustaa yhtään.

Kommentoi artikkelia