EmediateAd

Tuulen metkut sekoittivat Häkkisen pasmat

15.8.2008 7:51 (Päivitetty 15.8.2008 7:51) STT

Henri Häkkinen myhäili pienoiskiväärin makuukilpailun jälkeen melkein suu korvissa. Oma kilpailusuoritus ei siihen antanut aihetta, mutta joukkuekaveri Juha Hirven pääsy loppukilpailuun veti maireaksi.

Omasta ampumisestaan Häkkinen myönsi, ettei osannut ampua perjantaiseen tuuleen Pekingin pienoiskivääriradalla. Hän sijoittui 47:nneksi kerättyään 60 laukauksella 586 pistettä.

- En tajunnut vaihtaa toiseen sarjaan taktiikkaa, jolla ampua tuuleen, Häkkinen tuumasi.

Toisessa sarjassa Häkkinen ampui viisi ysiä, aivan liikaa. Jatkossa tahti parani, ja loppupisteet vastasivat suunnilleen Häkkisen kauden keskitasoa.

- Rupesin ampumaan toisen sarjan jälkeen niin, että kyttäsin omaa keliäni, ja kun sellainen tuli, ammuin nopeasti. Onnistuin kyllä tekemään täysin omiakin virheitä. Muutamista yseistä voi katsoa peiliin, Häkkinen jutteli.

Häkkinen, 28, voitti maanantaina päälajissaan ilmakiväärissä pronssia. Hän osallistuu vielä sunnuntaina ampumaurheilulajien päätöskisaan pienoiskiväärin 3x40 laukauksen kilpailuun.

- Päälajista tuli finaalipaikka ja mitali, se oli kaikkein tärkeintä. Pienoiskiväärissä pyrkimys on ampua hyviä suorituksia, Häkkinen ennakoi.

Kommentoi artikkelia