EmediateAd

Crosby iski Kanadan voittoon jatkoerässä

28.2.2010 23:53 (Päivitetty 28.2.2010 23:53)
Kuva: Martti Kainulainen

Ryan Getzlaf (51) , Sidney Crosby, Marc-Andre Fleury ja Martin Brodeus onnittelivat toisiaan loistavasti sujuneesta turnauksesta.

Lisää aiheesta

STT

Jääkiekkoilun olympiavaltikka on palannut Kanadaan Vancouverissa. Kanadan miesten joukkue täytti kotiyleisön toiveet ja kukisti olympiaturnauksen loppuottelussa Yhdysvallat jatkoerässä maalein 3–2 (1–0, 1–1, 0–1, 1–0).

Voittomaalin iski ohi Yhdysvaltain maalivahdin Ryan Millerin Kanadan supertähti Sidney Crosby, joka teki uransa toistaiseksi kenties tärkeimmän osuman ajassa 67.40.

Yhdysvallat oli ottelun puolivälissä jo 0–2-tappiolla, mutta nuorekkaaksi leimautunut ryhmä ei kadottanut uskoaan. Zach Parisen 2–2-tasoitus Kanadan verkkoon syntyi vain 25 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua.

Kanada näytti Jonathan Toewsin avauserän 1–0-osumalla ja Corey Perryn toisen erän 2–0-maalilla liukuvan varmaan voittoon, mutta Yhdysvaltain Ryan Keslerin 1–2-kavennus ottelun puolivälin jälkeen muutti asetelman.

Voiton myötä Kanada nousi jääkiekon kaikkien aikojen olympiatilastossa kärkeen, sillä Kanadan ohella miesten kultamitaleja olympiakaukalosta on kahdeksan vain edesmenneellä Neuvostoliitto/IVY:llä. Kanadan olympiamitalien kokonaissaldo on kuitenkin vertailussa parempi.

Kommentoi artikkelia