| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Olympialaisten luottokorttihuijaus selvityksessä
Vancouverin talviolympialaisten järjestäjällä VANOC:lla on edessään pääsylippujen kauppaan liittyneen luottokorttihuijauksen setviminen. Rosvot huijasivat itselleen pari miljoonaa Kanadan dollaria varastetuilla luottokorttitunnisteilla.
Sotku syntyi järjestäjien ylläpitämässä pääsylippujen jälleenmyynnissä. Järjestäjät halusivat antaa lippuja hankkineille ihmiselle jälleenmyyntiväylän siinä tapauksessa, että he eivät käytä lippuja. Ryhmä latvialaisia rikollisia käyttivät tilaisuutta edukseen ja osti lippuja varastettujen luottokorttinumeroiden avulla. Sen jälkeen he myivät liput edelleen.
Lippujen uudelleen myynti sujui hyvin ja turvallisesti. Ongelma syntyi siitä, että luottokorttitiedot olivat valheellisia.
Kisojen aikana järjestelykomitean edustajat havaitsivat epäilyttävää toimintaa myyntisivustossa ja hälyttivät poliisin. Ainakin kaksi latvialaista otettiin kiinni kisojen aikana. VANOC on palauttanut rahaa parillesadalle ihmiselle, jotka myivät liput huijareille.
Yhteensä jälleenmyyntibisneksessä myytiin noin 13 000 ihmisen lippuja.


