EmediateAd

Sarasoja iloitsi onnistumisesta

28.2.2010 8:28 (Päivitetty 28.2.2010 8:28)
Kuva: Antti Aimo-Koivisto

Riikka Sarasoja oli 13:s kolmenkympin yhteislähtökisassa.

Lisää aiheesta

STT

Riikka Sarasoja hiihti ensimmäisten olympialaistensa parhaan hiihdon naisten maastohiihdon päätösmatkalla Whistlerissä. Sarasoja oli 13:s kolmen kympin yhteislähtökisassa.

- Kyllä se lämmittää, on mukava onnistua. Nämä kisat eivät ole olleet minulle mitkään helpot, ja myönnetään, että tähän viimeiselle matkalle oli aika kova tsemppaaminen. Takki tuntui ennen kisaa aika tyhjältä, ja oli olo, että kaikkeni olin antanut. Nyt voi lähteä kotiin hyvillä mielin, Sarasoja kertasi.

Edellinen olympiastartissaan parisprintissä Sarasoja kuvasi itseään tylyin sanoin, koska pilasi omasta mielestään Riitta-Liisa Roposen mitalimahdollisuudet. Vajaa viikko, niin tunnelmat olivat iloisemmat.

- Tämä oli sellainen venymishiihto, Sarasoja luonnehti lauantain kilpailua.

Tammikuussa Tour de Skillä onnistunut Sarasoja menetti vähän virettään kauden päätapahtuman lähetessä. Kotimaan kovat pakkaset haittasivat, ja ehkä hän tuli viimeistelyleiriltä vuoristo-oloista liian myöhään olympiakylään.

- En osaa tehdä tarkempia spekulaatioita tässä vaiheessa. Pitää keväällä miettiä, missä onnistui ja missä on vielä parannettavaa, Sarasoja sanoi.

Märistä monoista lisäpainoa

Juice Leskisen Sika-joululaulussa kuvattiin eteläsuomalaista säätilaa termillä "adventtisohjo". Kuvaus sopi mainiosti myös Whistlerin olympiapuiston kostean lohduttomalle meiningille naisten kisan aikana.

- Kymmenen kilometrin jälkeen olivat monot ihan märät. Piti näköjään ottaa lisäpainoa matkalle, Krista Lähteenmäki naurahti.

Lähteenmäki, 19, kaatui laskussa "turvalleen" noin kilometri ennen maalia, mutta oli muuten tyytyväinen hiihtoonsa. Hän sijoittui 26:nneksi jäätyään kärjestä runsaat neljä ja puoli minuuttia.

Hän oli aiemmin hiihtänyt 30 kilometrin kilpailun vain kerran urallaan, kahden vuoden takaisissa SM-hiihdoissa Rukalla. Silloin kisattiin väliaikalähdöllä, mutta olympialaisissa Lähteenmäki pääsi yhteislähtöön taaemmista riveistä.

- Eka kymppi oli sellaista säheltämistä, ja joku hiihti koko ajan kannoille, Lähteenmäki kuvasi. Hän hiihti ensimmäisillä kilometreillä hyvin samaa vauhtia Sarasojan ja Virpi Kuitusen kanssa.

Lähteenmäki kilpaili uransa ensimmäisissä olympialaisissa kahdella matkalla. Avaus- ja päätöskisan välillä oli lähes parin viikon tauko, mutta kisavire pysyi hyvin yllä toista starttimahdollisuutta odotellessa.

Kommentoi artikkelia