Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 07.12.2009 14:36
A A A

Sami Kapaselle takaportti Moskovan turnaukseen

KalPan Sami Kapaselle jätettiin ovi raolleen Suomen jääkiekkomaajoukkueeseen, joka turnaa Eurotourin kauden kolmannessa osiossa Moskovassa 17-20.12.

Sitkeää selkävaivaa potevan Kapasen Moskovan matkasta tehdään lopullinen päätös loppuviikosta.

- Puhuimme keskiviikosta, mutta viimeistään tämän viikon aikana se päätös on tehtävä, summasi takaportin kuopiolaiselle jättänyt Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen joukkueen julkistamistilaisuudessa maanantaina.

Kapanen jätti selkävaivansa vuoksi väliin viime lauantaina Lahdessa pelatun Pelicans-ottelun. Kapteenilta jäi jo marraskuussa väliin saman vaivan vuoksi viisi liigapeliä.

Kapanen yrittää pelata tiistaina, kun kuopiolaiset kohtaavat kotonaan HIFK:n.

Leijonaluotsi Jalonen on alleviivannut useaan otteeseen, että Moskovan turnaus on Euroopasta Vancouverin olympialaisiin valittaville pelaajille viimeinen näyttöpaikka.

Kokeneista pelaajista Jukka Hentunen tekee paluun maajoukkueeseen Moskovassa. Jo Karjala-turnauksessa marraskuussa ollut Ville Peltonen on myös ryhmässä. Keskushyökkääjä Niko Kapasen ja puolustaja Lasse Kukkosen nimiä ei sen sijaan listalta löydy.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Jääkiekko