Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 14.09.2010 09:57
A A A

Coca-Colakin puntaroi Rooneyn kohtaloa

Prostituutiokohu huippujalkapalloilija Wayne Rooneyn, 24, ympärillä syvenee jälleen. Nyt yksi hänen pääsponsoreistaan Coca-Cola puntaroi, jättääkö se Manchester United -hyökkääjän oman onnensa nojaan.

Rooney saa virvoitusjuomafirmalta vuosittain 600 000 puntaa eli noin 728 000 euroa sponsorirahaa. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun limujätti on pohtinut jalkapalloilijan hylkäämistä.

Edellisen kerran aihe nousi tapetille, kun Rooney kuvattiin pari kuukautta sitten tupakoimassa ja virtsaamassa julkisella paikalla. Daily Star -lehden mukaan yhtiön amerikkalainen johto haluaisi päästä Rooneystä eroon, mutta Englannissa taistellaan huippuhyökkääjän puolesta.

- Amerikkalaiset eivät voi käsittää poikamaista kulttuuria, joka elää jalkapallon ympärillä, yhtiön brittiedustaja kommentoi.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Jalkapallo