Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.02.2012 15:50
A A A

Lamy Chappuis tarrasi jo kiinni yhdistetyn cup-kannuun

Ranskan Jason Lamy Chappuis on vahvasti matkalla kohti kolmatta peräkkäistä maailmancupin kokonaisvoittoaan yhdistetyssä. Uran 20:s maailmancup-voitto Saksan Klingenthalissa kasvatti tänään ranskalaistähden etumatkan cupin pisteissä jo 238 pisteeseen, ja kisoja on käymättä enää viisi.

Lamy Chappuisin kanssa cupissa vielä taistelevan Japanin Akito Wataben menestys kariutui, kun Klingenthalissa ei päästy hyppäämään mäkeä. Eilisen varakisan tulokset tulivat näin voimaan, ja siinä Watabe jäi 28:nneksi. Hiihtoladulla mies nosti sijoituksensa 19:nneksi, mutta tappiota tuli Lamy Chappuisiin nähden joka tapauksessa raskaasti.

Eilen Wataben voittamassa kisassa uransa parhaan maailmancup-sijoituksen (21:s) ottanut Suomen Jim Härtull oli sunnuntain koitoksessa 31:s. Eroa viimeiseen cup-pistesijaan jäi viisi sekuntia. Toinen suomalainen, Eetu Vähäsöyrinki oli lauantain tapaan 39:s.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Urheilu