Miesten 4 x 10 km viestihiihto:
Norjalta on päästävä karkuun ennen loppukiriä
Erkki Kinnunen
Suomen miesten viestijoukkue taistelee tänään MM-kullasta. Se edellyttää sitä, että Norjan kirihirmu ankkuri Petter Northug on pudotettava pelistä ennen loppusuoraa. Loppukiritaistelussa Suomi todennäköisesti häviää, vaikka ankkurina onkin maailmanmestari Matti Heikkinen.
Mikäli Ville Nousiainen, Sami Jauhojärvi ja Juha Lallukka eivät osuuksillaan pysty repimään eroa norjalaisiin, Heikkisen on yritettävä kesyttää Northug matkavauhdilla.
- Northugin iskupaikka on ainoastaan loppusuoralla, mutta Matti pystyy tuossa kunnossaan iskemään monessa eri mäessä, ennakoi Heikkisen henkilökohtainen valmentaja Toni Roponen.
- Ennen stadionia Matilla pitää olla vähintäänkin 25 metrin ero. Ainoa iskun paikka ennen stadionia on viimeinen pitkä nousu. Mäessä pitää saada eroa ja siinä Matti sen saa. Jos Northug tulee mäen päälle yhtä aikaa Matin kanssa, Matilla ei ole mitään jakoa.
Roponen osasi veikata viestijoukkueen oikean hiihtojärjestyksen jo puoli päivää ennen kuin päävalmentaja Magnar
Dalen ilmoitti oman päätöksensä.
- Se kannattaa kaikkien muistaa, että Matti on parempi vapaan kuin perinteisen tyylin hiihtäjä, Roponen perusteli ankkurin valintaa.
Maailmanmestaruutensa Heikkinen hiihti perinteisellä hiihtotavalla.





