Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 26.02.2011 12:26
A A A

Suomalaismenestys jäi vaisuksi MM-yhdistetyssä

Suomalaismenestys on jäänyt vaisuksi yhdistetyn MM-avauksessa Oslossa. Janne Ryynänen oli 18:s ja Hannu Manninen 21. Ryynänen jäi kärkeen puolitoista minuuttia ja Manninen minuutin ja 44,6 sekuntia.

Kisan voiton vei Eric Frenzel. Saksalaisten kaksoisvoiton varmisti Tino Edelmann. Frenzel voitti normaalimäestä hypätyn mäkiosuuden 109,5 metrin hypyllä ja piti asemansa 10 kilometrin hiihdossa. Edelman hävisi mestaruuden 11,9 sekunnilla.

- Aika semmoinen kuin mitä nämä kisat ovat tällä kaudella olleet. Jannelta perushyppy ja hiihto ok. Tarvitaan kuitenkin huippuhyppy, että Janne pääsisi ladulle paremmista asemista ja voisi taistella paremmista sijoituksista, päävalmentaja Kimmo Savolainen arvioi Ryynäsen suoritusta.

Ryynänen ponkaisi mäkiosuudella 99 metrin ja oli mäen jälkeen yhdestoista. Manninen liiteli 95 metriä, joka riitti mäkiosuudella 30. sijaan.

Joni Karjalainen oli lopputuloksissa 38:s ja Eetu Vähäsöyrinki 46:s. Maanantaisessa normaalimäen joukkuekilpailussa Suomi kisaa samalla kokoonpanolla.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

MM-kisat