Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 23.08.2008 17:11
A A A

Thorkildsenin hymy ei hyydy

Andreas Thorkildsenin hymy ei hyydy tiukassakaan paikassa. Ateenan olympiavoiton jälkeen keihäsareenoilla on nähty itsevarmasti esiintyvä, kameralle kujeileva norjalaisheittäjä, jonka varmuus kilpailussa on huippuluokkaa kuten nähtiin Pekingin olympialaisten finaalissa. Norjalainen johti kisaa koko ajan.

Olympiakesään Thorkildsen lähti hyvän harjoituskauden jälkeen luottavaisena. Ennen Pekingin finaalia heitto ei silti sujunut ihan niin kuin Oslossa asuva heittäjä toivoi.

- En ole ollut tänä kesänä niin tasainen kuin viime vuosina. Jokaisessa kisassa olen ollut hyvin lähellä, todella hyvää heittoa, mutta joku pikku juttu on aina estänyt sen, Thorkildsen kertaili.

Kilpailukauden Thorkildsen avasi Dohassa voitolla (87,59) ja kakkossijalla Berliinissä (85,19). Kisat jatkuivat voitolla Oslossa (87,73) ja Leiran eurocupissa (83,16). Roomassa heinäkuun puolivälissä hän jäi neljänneksi (82,31), mutta voitti Tukholmassa DN-gaalan (87,36).

- Useimmissa kisoissa hyvä heitto on jäänyt kiinni siitä, että tukijalka ei toiminut ihan niin kuin sen olisi pitänyt, Thorkildsen kertaili.

Näin ei käynyt Pekingin finaalissa, jonka hän voitti 90,57 kantaneella heitolla.

Ateenan olympiavoiton jälkeen Thorkildsen, 26, on osoittanut hyvähermoiseksi arvokisaheittäjäksi. Hän oli toinen Helsingin MM-kisojen sadekisassa 2005 ja Osakan MM-finaalissa viime kesänä. Göteborgin EM-kisoissa toissa vuonna hän heitti mestariksi.

Norjalaisen viime kevään ja kesän harjoittelua kiusasi rasitusvamma selässä, joka pysyy nyt kurissa selkä- ja keskikropan lihaksistoa jumppaamalla. Vuosi sitten vaiva esti harjoitusheitot keskikesän jälkeen kokonaan.

- Nyt olen pystynyt heittämään harjoituksissa kunnolla päinvastoin kuin viime vuonna, Thorkildsen sanoo.

- Silti koko kilpailukausi on mennyt sitä odotellessa, että tulee se pitkä heitto.

Oslossa asuvan Thorkildsenin äiti on Norjan sadan metrin mestari ja isä entinen keihäänheittäjä. Keihäänheiton Thorkildsen aloitti 11-vuotiaana, mutta pelasi jalkapalloa aina 15-vuotiaaksi.

- Isä totesi noihin aikoihin, että poika on enemmän taiteilija kuin työhevonen, muistelee Thorkildsenin valmentaja Åsmund Martinsen.

Nuori mies osasi kuitenkin heittää, mistä kertoo 600 gramman keihäällä 16-vuotiaana kiskaistu 79,60. Martinsenin ja Thorkildsenin yhteistyö alkoi Norjan liiton aloitteesta 1999.

- Heittäjän tekninen osaamisen ja fyysisen tason olisi hyvä olla samalla tasolla. Andreasilla se tarkoittaa, ettei hän enää yritä parantaa ominaisuusennätyksiä, lisämetrit heittoon tulevat muualta (tekniikasta), Martisen kiteyttää valmennuksen nykylinjaa.

Tärkeisiin kilpailuihin valmistautumisessa Thorkildsenin erikoisuus on kova penkkipunnerrustreeni viisi päivää ennen h-hetkeä. Norjalaisen heitosta keskeistä on hyvä olkapään käyttö ja viisi päivää ennen kisaa tehdyn penkkitreenin ansiosta liikkuvaan olkapäähän saadaan sopiva lihasjännitys.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Olympialaiset