Yleisurheilun MM-kisaohjelma

N=naiset, M=miehet

Perjantai 4.8.
21.00 TV2M 100 malkukilpailu
21.20 TV2M kiekkokarsintaryhmä A
21.30 TV2M pituuskarsintaryhmä A ja B (Arttu Pajulahti)
21.35 TV2N 1500 malkuerät
21.45 TV2N seiväskarsintaryhmä A ja B (Minna Nikkanen)
22.20 TV2M 100 malkuerät
22.45 TV2M kiekkokarsintaryhmä B
23.20 TV2M 10000 mfinaali
Lauantai 5.8.
12.00 TV2M kuulakarsintaryhmät A ja B
12.05 TV2N 7-ottelu, 100 m aidat
12.35 TV2N moukarikarsintaryhmä A
12.45 TV2M 400 malkuerät
13.00 TV2N kolmiloikka karsintaryhmät A ja B (Kristiina Mäkelä)
13.30 TV2N 7-ottelu, korkeus
13.45 TV2N 100 malkuerät
14.05 TV2N moukarikarsintaryhmä B
14.45 TV2M 800 malkuerät
21.00 TV2N 7-ottelu, kuula
21.05 TV2M 100 mvälierät
21.25 TV2M kiekkofinaali
21.35 TV2N 1500 mvälierät
22.05 TV2M pituusfinaali
22.10 TV2N 10000 mfinaali
23.00 TV2N 7-ottelu, 200 m
23.45 TV2M 100 mfinaali
Sunnuntai 6.8.
12.00 TV2N 7-ottelu, pituus
12.05 TV2M 3000 m esteetalkuerät
12.40 TV2M seiväskarsintaryhmät A ja B
12.55 TV2M maraton
13.05 TV2M 400 m aidatalkuerät
13.45 TV2N 7-ottelu, keihäsryhmä A
13.55 TV2N 400 malkuerät
13.55 TV2M 110 m aidatalkuerät
15.00 TV2N 7-ottelu, keihäsryhmä B
16:00 TV2N maraton(Anne-Mari Hyryläinen)
21.00 TV2N seiväsfinaali
21.05 TV2N keihäskarsintaryhmä A
21.10 TV2N 100 mvälierät
21.40 TV2M 400 mvälierät
22.10 TV2M 110 m aidatvälierät
22.30 TV2N keihäskarsintaryhmä B
22.35 TV2M kuulafinaali
22.40 TV2N 7-ottelu, 800 m
23.15 TV2M 800 mvälierät
23.50 TV2N 100 mfinaali
Maanantai 7.8.
20.30 TV2M 200 malkuerät
20.35 TV2M kolmiloikkakarsintaryhmät A ja B (Simo Lipsanen)
21.00 TV2N moukarifinaali
21.30 TV2N 400 m aidatalkuerät
22.20 TV2M 400 m aidatvälierät
22.25 TV2N kolmiloikkafinaali
22.55 TV2N 400 mvälierät
23.30 TV2M 110 m aidatfinaali
23.50 TV2N 1500 mfinaali
Tiistai 8.8.
21.20 TV2N keihäsfinaali
21.30 TV2N 200 malkuerät
21.35 TV2M seiväsfinaali
22.35 TV2N 400 m aidatvälierät
22.40 TV2N kuulakarsintaryhmät A ja B
23.10 TV2M 3000 m esteetfinaali
23.35 TV2M 800 mfinaali
23.50 TV2M 400 mfinaali
Keskiviikko 9.8.
21.05 TV2N 3000 m esteetalkuerät (Camilla Richardson)
21.10 TV2N pituuskarsintaryhmät A ja B
21.20 TV2M moukarikarsintaryhmät A (David Söderberg)
22.05 TV2M 5000 malkuerät
22.25 TV2N kuulafinaali
22.50 TV2M moukarikarsintaryhmä B
22.55 TV2M 200 mvälierät
23.30 TV2M 400 m aidatfinaali
23.50 TV2N 400 mfinaali
Torstai 10.8.
20.30 TV2N 5000 malkuerät
21.05 TV2M keihäskarsintaryhmät A (Tero Pitkämäki)
21.10 TV2N korkeuskarsintaryhmät A ja B (Linda Sandholm)
21.25 TV2N 800 malkuerät
22.20 TV2M kolmiloikkafinaali
22.25 TV2M 1500 malkuerät
22.35 TV2M keihäskarsintaryhmä B
23.05 TV2N 200 mvälierät
23.35 TV2N 400 m aidatfinaali
23.50 TV2M 200 mfinaali
Perjantai 11.8.
12.00 TV2M 10-ottelu, 100 m
12.10 TV2N kiekkokarsintaryhmät A
12.45 TV2N 100 m aidatalkuerät
13.05 TV2M 10-ottelu, pituus
13.15 TV2M korkeuskarsintaryhmät A ja B
13.35 TV2N kiekkokarsintaryhmä B
14.55 TV2M 10-ottelu, kuula
19.00 TV2M 10-ottelu, korkeus
21.05 TV2N 100 m aidatvälierät
21.10 TV2N pituusfinaali
21.35 TV2N 800 mvälierät
22.10 TV2M 1500 mvälierät
22.30 TV2M moukarifinaali
22.45 TV2M 10-ottelu, 400 m
23.25 TV2N 3000 m esteetfinaali
23.50 TV2N 200 mfinaali
Lauantai 12.8.
12.00 TV2M 10-ottelu, 110 m aidat
12.35 TV2N 4x100 malkuerät
12.55 TV2M 4x100 malkuerät
13.00 TV2M 10-ottelu, kiekkoA-ryhmä
13.20 TV2N 4x400 malkuerät
13.50 TV2M 4x400 malkuerät
14.20 TV2M 10-ottelu, kiekkoB-ryhmä
16.15 TV2M 10-ottelu, seiväs
19.30 TV2M 10-ottelu, keihäsA-ryhmä
20.55 TV2M 10-ottelu, keihäsB-ryhmä
21.05 TV2N korkeusfinaali
22.05 TV2N 100 m aidatfinaali
22.15 TV2M keihäsfinaali
22.20 TV2M 5000 mfinaali
22.45 TV2M 10-ottelu, 1500 m
23.30 TV2N 4x100 mfinaali
23.50 TV2M 4x100 mfinaali
Sunnuntai 13.8.
09.45 TV2M 50 km kävely(Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala,
Aku Partanen)
14.20 TV2N 20 km kävely
16.20 TV2M 20 km kävely
21.00 TV2M korkeusfinaali
21.10 TV2N kiekkofinaali
22.35 TV2N 5000 mfinaali
22.10 TV2N 800 mfinaali
22.30 TV2M 1500 mfinaali
22.55 TV2N 4x400 mfinaali
23.15 TV2M 4x400 mfinaali

Yleisurheilun MM-kisat 2017

Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut 2017 järjestetään 5.-13. elokuuta Lontoossa, Iso-Britaniassa.Kilpailupaikkana toimii Lontoon olympiastadion.

Yleisurheilun ulkoratojen MM-kilpailut järjestetään joka toinen vuosi. Järjestävänä organisaationa toimii IAAF.

Suomen joukkue:
  • Anne-Mari Hyryläinen, maraton
  • Jarkko Kinnunen, 50km kävely
  • Simo Lipsanen, kolmiloikka
  • Kristiina Mäkelä, kolmiloikka
  • Minna Nikkanen, seiväshyppy
  • Aleksi Ojala, 50km kävely
  • Arttu Pajulahti, pituushyppy
  • Aku Partanen, 50km kävely
  • Tero Pitkämäki, keihäänheitto
  • Camilla Richardson, 3 000m esteet
  • Linda Sandblom, korkeushyppy
  • David Söderberg, moukarinheitto

Historiaa

Ensimmäiset MM-kisat järjestettiin vuonna 1983 Helsingissä. Toisen kerran Helsinki sai kisaisännyyden vuoden 2005 MM-kisohin.

Suomi on kerännyt kaikista yleisurheilun MM-kisoista yhteensä 21 mitalia: 7 kultaa, 8 hopeaa ja 6 pronssia.