| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
AL: Kirkon vihkioikeus jakaa puolueita rajusti
Kirkon vihkioikeus jakaa vahvasti mielipiteitä puolueiden kannattajissa, kirjoittaa Aamulehti.
Lehden Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä selviää, että kristillisdemokraattien ja vasemmistoliiton kannattajat ovat halukkaimpia luopumaan kirkon vihkioikeudesta, jos ehdotettu sukupuolineutraali avioliittolaki astuu voimaan.
Sukupuolineutraali avioliittolaki sallisi samaa sukupuolta oleville pareille esimerkiksi yhteisen sukunimen ja mahdollisuuden hakea adoptiolasta perheen ulkopuolelta.
Kristillisdemokraateista 57 prosenttia ja vasemmistoliiton kannattajista 50 prosenttia kannattaa vihkioikeudesta luopumista. Heistä kirkon vihkioikeuden säilyttäisi harvempi kuin joka kolmas.
Tiukimmin kirkon vihkioikeudesta pitävät kiinni RKP:n ja keskustan kannattajat, osuuksilla 66 ja 63 prosenttia.
Kokoomusta ja SDP:tä äänestävät ovat jakautuneet vahvasti joko kirkon vihkioikeuden säilyttämisen kannalle tai vastaan.
Kyselyyn vastasi tällä viikolla reilut 1 000 ihmistä. Kysely tehtiin puhelimitse ja verkossa, ja sen virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.


