Apteekit muuttamassa ohjeitaan kohun vuoksi
STT
Apteekit alkavat ehkä lähitulevaisuudessa suhtautua lääkäreihin aiempaa epäluuloisemmin valelääkärijupakan vuoksi. Apteekkariliitto harkitsee antavansa uudet ohjeet siitä, kuinka herkästi apteekin on syytä ottaa yhteyttä viranomaisiin, jos lääkärin toiminta kummastuttaa.
Liiton mukaan valelääkärijuttu romutti luottamuksen siihen, että työnantaja pystyisi aina arvioimaan luotettavasti, keitä on syytä palkata lääkärin tehtäviin.
Kohu syntyi kun huomattiin, että nuori mies oli työskennellyt useita kuukausia terveyskeskuslääkärinä väärennetyillä opintotodistuksilla. Miehen kirjoittamia reseptejä oli ihmetelty apteekissa.
Joka vuosi kymmenettuhannet potilaat saavat lääkäriltä virheellisen reseptin, jota apteekin henkilökunta joutuu korjaamaan.
Apteekkariliiton mukaan jopa 90 000 potilasta vuodessa hyötyy merkittävästi siitä, ettei apteekki toimi suoraan sen mukaan kuin lääkäri on reseptiin kirjoittanut. Apteekit soittavat oudoista resepteistä lääkärille, jos asia ei ratkea keskustelemalla potilaan kanssa.
Tyypillisin apteekin huomaama ongelma on omituinen annostus.




