Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 10.02.2010 12:13
A A A

Korhonen: Rikosepäilyt eivät ulotu puoluetoimistoon

Keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhosen mukaan rikosepäilyt eivät ulotu keskustan puoluetoimistoon, vaikka keskustan yhteyspäällikkö Lasse Kontiola on Ilta-Sanomien mukaan epäiltynä esitutkinnassa. Esitutkinta koskee vaalirahaa junaillutta Kehittyvien maakuntien Suomi (KMS) -yhdistystä. Korhosen mukaan tutkinnassa on nyt kyse yhteen henkilöön kohdistuvista epäilyistä.

Yhteyspäällikkö Kontiola on Jarmo Korhosen mukaan kertonut puheenjohtaja Matti Vanhaselle ja Korhoselle jo vuonna 2008 oman roolinsa KMS:n perustamisvaiheessa. Korhonen totesi, että hän ei tiedä, mistä Kontiolaa epäillään eikä hän ole nähnyt poliisitutkinnan aineistoa.

Korhonen sanoi, että hän ei ole itse ollut poliisin kuultavana missään vaiheessa.

Poliisi ei kommentoi Ilta-Sanomien tietoa, että Lasse Kontiola olisi yksi epäillyistä. Tutkinnanjohtaja on muutenkin vaitonainen KMS-yhdistykseen liittyvän jutun yksityiskohdista.

- Minä en ota kantaa, ketä on epäiltynä ja kenelle on annettu aineisto loppulausunnoille, rikostarkastaja Ismo Siltamäki sanoi.

Loppulausuntojen määräpäivä on ylihuomenna.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa