Jaana Vasankarin mies valitti virkavalinnoista
Jukka Patrakka
Kuopion entisen vapaa-ajantoimen toimialajohtajan, nykyisen tapahtumajohtajan Jaana Vasankarin puoliso Mika Vasankari on jättänyt kaksi oikaisuvaatimusta kaupungin uuden organisaation virkajärjestelyistä.
Kaupunginlakimies Vesa Toivanen esittää maanantaina kaupunginhallitukselle, että molemmat vaatimukset hylätään perusteettomina.
Mika Vasankarin mukaan päätös Janne Hentunen siirtämisestä asiakkuusjohtajan virkaan on kumottava ja virka julistettava avoimeen hakuun.
Oikaisuvaatimuksessa väitetään, että Hentunen osallistui päätöksen valmisteluun. Henkilöstöpäällikkö Markku Mattila toteaa, että Hentunen oli jäävännyt itsensä. Hän ei osallistunut yhteenkään virkajärjestelyjä valmistelevaan työryhmän kokoukseen.
Toinen oikaisuvaatimus koskee Jari Väänästä, josta tuli nuorisopalvelujen palvelupäällikkö. Vasankari vaatii muun muassa kelpoisuusehtojen tarkentamista ja viran laittamista avoimeen hakuun.
Vasankari jätti myös kunnallisvalituksen hallinto-oikeuteen kaupungin uusien palvelualuejohtajien valinnasta, minkä vuoksi he joutuivat aloittamaan vt-pohjalta. Jaana Vasankari haki kahteen palvelualuejohtajan tehtävään.




