Kaksi keskenmenoa rokotetuille
Marita Tiihonen
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) oli tiistaihin mennessä saanut vajaat 90 haittailmoitusta sikainfluenssarokotteesta.
Niistä rankimmat kaksi ovat raskauden keskenmenoja.
- Toinen niistä tapahtui pari vuorokautta, toinen kuusi vuorokautta rokotuksen jälkeen. Toinen raskauksista oli puolivälissä, kertoo THL:n rokote- ja immuunisuojaosaston johtaja, ylilääkäri Terhi Kilpi.
Hän ei kerro, missä päin maata tapaukset sattuivat.
Kilpi korostaa, että näiden tapausten perusteella ei ole syytä ajatella, että sikainfluenssarokote olisi aiheuttanut keskenmenot, tai että rokote olisi vaarallinen sikiölle. Kyse on todennäköisesti yhteensattumasta.
- Pyydämme näistä keskenmenoista kaikki mahdolliset lisätiedot ja selvitämme mahdollisen syy-yhteyden rokotukseen perinpohjin. Tapausten määrä menee vielä sattuman piikkiin.
Keskenmenotapausten selvittelyssä menee ainakin pari kuukautta.
Lue koko juttu keskiviikon Savon Sanomista.




