Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.08.2010 14:41
A A A

Katainen ei yllättynyt venäläisreaktioista

Kokoomuksen puheenjohtaja valtiovarainministeri Jyrki Katainen ei ole yllättynyt venäläisreaktioista, jotka kohdistuivat hänen ja kahden muun kokoomusministerin Venäjä-lausuntoihin. Kokoomusvaikuttajien mukaan Venäjä ei ole taloudellinen suurvalta.

Katainen sanoo sen sijaan yllättyneensä siitä, miten lausuntoihin reagoitiin Suomessa. Hänen mielestään Suomessa hypitään vanhasta muistista seinille.

Hallituksessa lausunnot eivät Kataisen mukaan ole aiheuttaneet sekaannusta.

- Kaikki tietävät tosiasiat. Venäjä on luonnonvaroiltaan suurvalta, taloudelliselta kooltaan se ei ole suurvalta, mutta ulko- ja turvallisuuspolitiikassa ja erityisesti turvallisuuspolitiikassa se on suurvalta, Katainen sanoi.

Venäjän duuman ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Konstantin Kosatshov on Ylen uutisissa ihmetellyt kokoomuksen johdon tarvetta esiintyä asiassa. Kataisen mukaan Kosatshov on hänen vanha kaverinsa ja he ovat vaihtaneet asiasta tekstiviestejä.

Pääministeri Mari Kiviniemi (kesk.) kommentoi Ylelle, että kokoomusministereiden arviot Venäjän tilasta eivät ole hallituksen kanta.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa