EmediateAd

Satamalakolle ei odoteta nopeaa ratkaisua

17.3.2010 3:03 (Päivitetty 17.3.2010 3:03)
Kuva: Heikki Saukkomaa

AKT:n puheenjohtajalla Timo Rädyllä riittää puitavaa.

STT

Ahtaajien lakon sovittelu jatkuu edelleen. Kaksi viikkoa jatkuneita neuvotteluja vauhditetaan nyt keskusjärjestöjen tuella.

Mukana ovat Elinkeinoelämän keskusliiton johtaja Eeva-Liisa Inkeroinen ja SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly (sd.).

Neuvotteluja käyvät edelleen AKT ja Satamaoperaattorit. Keskusjärjestöjen rooli on lähinnä neuvoa-antava.

Inkeroinen sanoi päivällä, että toiveiden suhteen on syytä olla "aika varovaisia". Neuvottelujen arveltiin jatkuvan iltaan asti, ehkä myöhäänkin.

Inkeroinen toisti päivällä EK:n ja Satamaoperaattorien kannan, että muutosturvaksi esitetty erorahamalli ei ole mahdollinen, koska se ei istu suomalaiseen työttömyysturvajärjestelmään.

Lakko on vaikuttanut jo raaka-ainepulan kautta esimerkiksi Bolidenin Harjavallan kuparitehtaaseen, joka joutuu keskeyttämään tuotannon. Kuparitehtaalla on 405 työntekijää.

Töihin ilmoittautuneita ahtaajia värvätään yhteisöpalvelu Facebookissa jatkuvasti lisää. Satamaoperaattori Multi-Link terminals kertoo kouluttaneensa kymmeniä ahtaajia.

Kommentoi artikkelia