EmediateAd

Kolmasosa suomalaisista yhä alttiita sikainfluenssalle

11.8.2010 14:58 (Päivitetty 11.8.2010 14:58)
Kuva: Arkistokuva: Elina Laukkarinen

Laiskimmin piikin sikainfluenssaa vastaan hakivat 10–40-vuotiaat.

STT

Noin kolmasosa suomalaisista on yhä alttiita sikainfluenssalle. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos arvioi, että virus voi aiheuttaa tulevana talvena ärhäköitäkin paikallisia epidemioita.

Vaikka pandemia on ohi, sikainfluenssavirus kiertää maailmaa muiden influenssavirusten kanssa.

Edelleenkin alttiimpia sikainfluenssalle ovat lapset, nuoret ja nuoret aikuiset.

Kesäkuussa koottujen tietojen mukaan reilu puolet suomalaisista on saanut piikin.

Maailman terveysjärjestö WHO kertoi tänään, että järjestön sikainfluenssaneuvonantajilla oli kytköksiä lääketeollisuuteen. Viisi kaikkiaan 15 neuvonantajasta on kertonut saaneensa tai saavansa tukea lääkeyrityksiltä.

Asiantuntijat ovat pääasiassa tutkijoita. WHO kuitenkin vakuuttaa, ettei lääketeollisuus voinut vaikuttaa asiantuntijoiden suosituksiin, sillä näiden henkilöllisyyttä varjeltiin tarkoin. Vain ryhmää johtaneen australialaisen professori John Mackenzien nimi kerrottiin julkisuuteen.

Suuri osa sikainfluenssaa varten tilatuista rokotteista on jäänyt käyttämättä. Tämä on herättänyt kysymyksiä rokotussuositusten synnystä.

PÄIVÄN KYSYMYS

Haitko sikainfluenssarokotteen, kun se oli tarjolla?

Kommentoi artikkelia