Ongelmahalleja löytyy yhä lisää
Maneesi romahdusvaaran vuoksi käyttökieltoon
Asta Tenhunen
Iso maneesi on asetettu käyttökieltoon Siilinjärvellä. Kunnan rakennusvalvonta määräsi Harjamäessä sijaitsevan maneesin käyttökieltoon romahdusvaaran vuoksi.
- Hallin katossa näkyi taipumista, rakennuslupainsinööri Timo Raatikainen Siilinjärven kunnasta kertoo.
Kuopion seudulla ja Ylä-Savossa rakennusvalvonnat ovat kehottaneet teräsrakenteisten hallien omistajia tarkistamaan halliensa kunnon välittömästi.
Tapaus on jälkipyykkiä viime talvena Järvenpäässä havaitun urheiluhallin romahduksesta. Onnettomuuden onnettomuustutkinta julkistetaan torstaina.
Tutkinnan mukaan suunnittelussa oli tehty useita huomattavia arviointi- ja mitoitusvirheitä. Lisäksi hitsausliitoksissa havaittiin puutteita, vaikka ne eivät turmaa aiheuttaneetkaan.
Ongelma on, että samantyyppisiä halleja on useita satoja ympäri Suomen eikä kellään ole kokonaiskuvaa niiden määrästä.
Teräshalleja on kartoitettu
Ympäristöministeriö on ohjeistanut kuntien rakennusvalvontoja, mutta niiden on mahdoton tietää kaikkia alueensa rakennuksia.
- Olemme pyrkineet kartoittamaan kaikki vastaavat teräshallit, mutta kaikkia niitä on vaikea löytää, Raatikainen kertoo.
Kuopion seudulla vastaavia maneeseja on ainakin puolenkymmentä. Siilinjärven isoa maneesia lukuunottamatta muista ei ole havaittu romahdusvaaraa, vaikkakin niistäkin on löytynyt puutteita.
Osa tallien omistajista suunnittelee nyt yhdessä kutsuvansa rakennesuunnittelijan, joka tarkistaisi kaikkien rakennusten laskelmat.
Asiantuntijan löytämisessä on työnsä ja tarkastuslaskelmat maksavat. Edessä voi olla jopa oikeuskäyntisuma, kuka virheelliset rakennussuunnitelmat, niiden tarkistukset ja hallien korjaukset maksaa.




