Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.04.2010 12:52
A A A

Poliisi kuunteli Ulvilan veriteosta syytetyn kotia

Ulvilassa tehdystä aviomiehen surmasta epäillyn perheelle oli yllätys, että poliisi kuunteli heidän kotiaan viime syksynä. Syyskuisessa kuulemisessa poliisi kertoo lapselle, että heidän tutkintaansa on liittynyt myös tilakuuntelua, jossa kodin useita huoneita on kuunneltu.

Poliisi kyseli lapselta tilanteesta, jolloin äiti on sanonut lapselleen, että "poliisin ei tarvitse tietää kaikkea, mitä me tiedämme". Lapsi sanoi poliisille, ettei hän ole kertonut kaikkia pieniä yksityiskohtia, joita muistaa.

Asia tuli ilmi lasten kertomusten videotaltioinneissa, joiden tarkastelu jatkui Ulvilan surman pääkäsittelyn neljäntenä päivänä Satakunnan käräjäoikeudessa.

Taltioinneissa lapset kertovat surmayön tapahtumista osin melko yhteneväisesti, vaikka muistikuvat ovat sekavia.

Syytettykin ehti iltapäivällä oikeuden puheenjohtajan pyynnöstä kuvata lyhyesti omat muistikuvansa surmayöltä.

Nainen kertoi heränneensä meteliin, jonka tulkitsi ukkoseksi. Hän luuli tunkeutujaa varkaaksi ja kertoi käskeneensä lapsiaan pakenemaan ulos.

Paria kysymystä lukuun ottamatta syytetyn kuuleminen siirtyi huomiseen.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Kotimaa