Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 07.10.2009 13:30
A A A

Sikainfluenssa tarttui kymmeniin Kiuruvedellä

Myös Rautalammilla ja Suonenjoella sairastuttu

Pohjois-Savossa on ilmennyt viikonlopun ja alkuviikon aikana useita sikainfluenssatartuntoja. Suonenjoen ja Rautalammin alueella paljastui viikonlopun aikana neljä A(H1N1)v-influenssatartuntaa. Yhtä lasta hoidetaan sikainfluenssan takia KYSissä, ja hän on jo paranemassa.

Kiuruvedellä sikainfluenssa on levinnyt useisiin kymmeniin oppilaisiin keskustan alakoulussa. Niin sanotun Metsäkoulun oppilaat ovat viime aikoina kuumeilleet runsaasti ja keskiviikkona iso osa oppilaista oli jo jäänyt kotiin.

Varmistus sikainfluenssaepäilyyn saatiin tiistaina, kun virusnäytteiden tulokset valmistuivat. Metsäkoulussa on noin 130 oppilasta, eskareita sekä ykkös- ja kakkosluokkalaisia.

Myös oppilaiden perheenjäsenillä on ollut samanlaisia oireita kuin koululaisilla.

KYS varautuu sairastumisiin

KYSissä on ruvettu rajoittamaan perheenjäsenten vierailuja vastasyntyneiden teho-osastolla tartuntavaaran takia. Sairaalassa valmistaudutaan myös rokottamaan henkilökuntaa porrastetusti.

Suomessa on todettu kevään, kesä ja syksyn aikan yhteensä 314 sikainfluenssatartuntaa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Kotimaa