| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Supo ei kiirehdi nauhavuotajan selvittelyssä
Lisää aiheesta
- Katainen myöntää Supo-keskustelun Nevalan kanssa 7.9.10 14:39
- Nelonen: Katainen paimensi Supoa terrorismipuheista 6.9.10 20:34
Suojelupoliisilla ei näytä olevan kiirettä puhelinnauhoituksen vuotajan tonkimisessa. Supo selvittää, missä Nelosen uutisen pohjana ollut nauhoitus on tehty ja miten se on päätynyt julkisuuteen.
Nelosen uutiset kertoi maanantaina, että kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen suuttui Supon virkamiehen Nato-lausunnoista syyskuussa 2005. Nato-asiaa kommentoi silloin julkisuudessa Supon terrorismin vastaisen yksikön päällikkö Paavo Selin.
Nelosen uutisilla on hallussaan nauhoite, jolla Supon silloinen päällikkö Seppo Nevala ripittää alaistaan Kataisen yhteydenoton perusteella. Katainen on myöntänyt antaneensa palautetta Nevalalle.
Supon viestintäpäällikön Liinu Lehto-Seljavaaran mukaan nauhoitukseen liittyvää tapahtumainkulkua selvitetään siihen tahtiin kuin ehditään.
–Ei se meidän päivätyömme edelle mene.
Viestintäpäällikkö ei lähde spekuloimaan, voisiko nauhan päätymiseen julkisuuteen liittyä rikos.
STT ei ole tavoittanut tuolloista Supon terrorismin vastaisen yksikön päällikköä Paavo Seliniä kommentoimaan asiaa.


