Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 30.07.2011 18:21
A A A

Poliisi tyhjensi Brahenpuiston yöllä

Tuhannet kokoontuivat vain festarin liepeille

Poliisin mukaan Kuopion vilkas hulinaviikonloppuna on sujunut kaksijakoisesti. Rockcockin huvialueella Kuopion Väinölänniemelle ja sen välittömään läheisyyteen kertyi perjantai-illaksi arviolta noin 10 000 ihmistä.

Huvialueella järjestyksenvalvonta toimi hyvin. Samoin pääosassa keskustaa ilta oli rauhallinen.

Sen sijaan huvialueen välittömästä läheisyydessä oli poliisin mukaan levotonta.

- Poliisi ja järjestyksenvalvojat poistivat alueelta kymmeniä nuoria, jotka olivat liikkeellä lähinnä humaltumistarkoituksessa. Siitä huolimatta alueelta jouduttiin ajamaan poliisin suojiin useita kymmeniä nuoria, komisario Ilpo Kortelainen Pohjois-Savon poliisista kertoo.

Brahenpuistoon kokoontui tuhansia ihmisiä, joiden tarkoitus ei ollut edes mennä varsinaiselle festarialueelle, vaan jotka tulivat kaupungille juopottelemaan. Poliisit hätistivät puistoon kerääntyneen väkijoukon koteihinsa tai ravintoloihin aamuyöllä.

- Pimeys, paikalla olijoiden voimakas päihtymystila ja alueella edelleen olevat alaikäiset aiheuttivat kohonneen väkivallan ja varkauksien riskin, Kortelainen perustelee.

Kuopion vilkas viikonvaihde jatkuu vielä sunnuntaille.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa