Insuliinisurmasta syytettyä hoitajaa kuultiin hovissa
STT
Hovioikeus ryhtyi tänään käsittelemään juttua, jossa sairaanhoitajaa syytetään insuliinilla tehdyistä iäkkään potilaan murhasta ja pienen lapsen murhayrityksestä. Nokialaisnainen on valittanut elinkautisesta tuomiostaan hovioikeuteen.
Tänään oikeus käsitteli pelkästään syytettä lapsen murhayrityksestä. Toiseen tapaukseen liittyviä todistajia kuullaan myöhemmin tällä viikolla.
Suulliseen pääkäsittelyyn on varattu viikko. Turun hovioikeus keskittyy niihin kysymyksiin, jotka jäivät kiistanalaisiksi käräjäoikeudessa. Tuomion oikeus antaa myöhemmin.
Syyttäjä arvioi, että varsinaista uutta näyttöä ei todennäköisesti tule esille. Puolustusasianajajan mukaan nainen on käräjäoikeudessa tuomittu riittämättömän näytön perusteella.
Epäillyt rikokset ajoittuvat kesään 2007.




