Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 03.11.2010 03:21
A A A

Lue myös kaikki arkistojutut historiallisesta rikoksesta

Ulvilan surmasta tuomittu oli täydessä ymmärryksessä

Ulvilan henkirikokseen syyllistynyt Anneli Auer oli tekohetkellä joulukuussa 2006 syyntakeinen, eikä psykiatrisen hoidon tarpeessa. Satakunnan käräjäoikeus julkisti Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mielentilalausunnon pääkohdat keskiviikkona.

Käräjäoikeus teki kesäkuussa päätöksen, jonka mukaan Auer on syyllinen miehensä väkivaltaiseen kuolemaan heidän kotonaan. Oikeus passitti Auerin mielentilatutkimukseen, jota hän vastusti.

Vanhan Vaasan sairaalan mielentilatutkimus vahvistaa, että Auer oli surmayönä täydessä ymmärryksessä. Lausunnon mukaan hän pitää itseään uhrina, jonka miehen tappoi joku muu. Oli Anneli Auer sitten uhri tai tekijä, hänen terveydentilansa lausunnon mukaan oli surmayönä normaali.

Anneli Auerin puolustusasianajaja Juha Manner sanoi istunnossa, että oikeuden salaiseksi julistama mielentilalausunto voidaan määrätä julkiseksi.

-Olemme olleet koko ajan kaikessa hyvin avoimia. Lausunto koskee vain asiakastani, joten sen voi meidän mielestämme julkistaa kokonaan, perusteli Manner istunnon jälkeen.

Oikeus antaa tuomionsa ensi viikon perjantaina.

Manner kuvasi Annelia Aueria luonteeltaan sopeutuvaksi.

-Tuomion siirtymisellä ei ole hänelle merkitystä.

Puolustus valmistautuu hovioikeuteen

Keskiviikkoisessa istunnossa Anneli Auer puhui kerran. Oikeuden käsitellessä lapsille kuuluvia perhe- ja lapseneläkkeitä, hyvin rauhallisesti esiintynyt vastaaja halusi puheenvuoron. Hän huomautti vahingonkorvausten kuuluvan myös hänelle.

-Koska en ole tehnyt tekoa, Auer korosti.

Juha Manner kerää jo materiaalia jutun hovioikeuskäsittelyyn. Hänen mukaansa hätäpuhelun äänitallenne on todiste, jota jatkossakin käsitellään. Puhelutallenne oli syyttäjien keskeinen todiste. Se vaikutti oikeuden päätökseen syyllisyydestä.

Syyttäjät vaativat Auerille rangaistusta murhasta. Käräjäoikeus ilmaisee kantansa rikosnimikkeeseen vasta tuomiossa.

-Valitusta en ole kirjoittanut riviäkään, mutta muuten jatkotyö on jo käynnissä. Käräjäoikeudessa esitellyssä aineistossa oli paljon puutteita, Manner sanoi.

Yksi käräjäoikeuden kolmesta ammattituomarista olisi hylännyt syytteen.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa