Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 27.01.2011 15:50
A A A

Lue kaikki arkistojutut kohusurmasta!

Ulvilan murhasta tuomittu pysyy vankilassa

Puolisonsa murhasta elinkautiseen tuomittu Anneli Auer ei pääse vapaaksi valmistautumaan hovioikeuden käsittelyyn. Vaasan hovioikeus on hylännyt kantelun Satakunnan käräjäoikeuden päätöksestä, jonka mukaan Auer pidetään edelleen vangittuna.

Auer vaati vapauttamista vedoten muun muassa siihen, ettei hänellä ole vankilassa mahdollisuutta tutustua kaikkeen todistusaineistoon kunnolla. Hän vetosi myös siihen, että vankeus vaarantaa hänen suhteensa lapsiinsa.

Hovioikeuden mukaan aineisto on pääosin otettu vastaan käräjäoikeuden pääkäsittelyssä, jossa Auer on saanut lausua käsityksensä. Puolustajansa avustamana hänellä on riittävä mahdollisuus perehtyä aineistoon, oikeus toteaa.

Oikeus myönsi, että vanhemman vangittuna pitäminen vaikeuttaa yhteydenpitoa lapsiin. Se ei kuitenkaan ole riittävän painava peruste vapauttamiselle.

Käräjäoikeuden mukaan Auer murhasi miehensä Ulvilassa vuonna 2006.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa