| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Valtakunnansyyttäjä valitaan uudelleen virheen takia
Valtakunnansyyttäjän viimeviikkoinen valinta tehdään muodollisesti uudelleen. Syynä on nimitysasiakirjoissa ollut virhe, jossa yhden hakijan kohdalla esitettiin toisen henkilön tiedot.
Virkaa haki seitsemän ihmistä, muun muassa kihlakunnansyyttäjä Markku Ahonen Espoosta.
Nimitysmuistiossa Ahosen kohdalla oli kuitenkin lappeenrantalaisen kihlakunnansyyttäjän Markku Ahosen tiedot. Muistiossa käydään läpi hakijoiden koulutus ja työura.
Oikeusministeriö myöntää Ilta-Sanomissa, että virhe oli heidän. Ministeriön mukaan virhe ei vaikuttanut muistion lopputulokseen eli käytännössä valintaan. Valtakunnansyyttäjäksi valittiin johtava kihlakunnansyyttäjä Matti Nissinen Itä-Suomesta.
Valtioneuvosto esittää tehdyn nimityspäätöksen poistamista torstaina. Uusi nimitys on tarkoitus tehdä ensi viikon perjantaina. Nissisen oli määrä aloittaa tehtävässään ensi kuun alussa.


