Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 11.10.2009 22:19
A A A

Ylen Silminnäkijä-ohjelmasta selvityspyyntöjä JSN:ään

Pääministeri Matti Vanhasen talonrakennusjupakkaa koskevasta Yleisradion Silminnäkijä-ohjelmasta on tehty kaksi selvityspyyntöä Julkisen sanan neuvostoon.

Neuvoston puheenjohtajan Pekka Hyvärisen mukaan molemmat pyynnöt ovat yksityishenkilöiltä. Niissä pyydetään selvittämään, onko ohjelmassa rikottu hyvää journalistista tapaa.

Hyvärinen sanoo, ettei neuvosto ole vielä päättänyt, ottaako se näitä yleisluontoisia selvityspyyntöjä käsittelyyn. Puheenjohtaja korostaa, että selvityspyynnöt eivät ole varsinaisia kanteluita, joihin vaaditaan aina asianomistajan lupa. Silminnäkijä-ohjelmaa koskevassa tapauksessa lupa tarvittaisiin käytännössä Vanhaselta tai muulta asianomistajalta.

TV2:n Silminnäkijä-ohjelma väitti kaksi viikkoa sitten Vanhasen saaneen ilmaisia rakennustarpeita oman talonsa rakentamiseen. Pääministeri on kiistänyt väitteen.

JSN on tiedotusvälineiden kustantajien ja toimittajien perustama elin, jonka tehtävänä on tulkita hyvää journalistista tapaa ja puolustaa sanan- ja julkaisemisen vapautta.

Selvityspyynnöistä kertoi ensimmäisenä Yle verkkosivuillaan.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kotimaa