| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Yle: Suomen tilaamissa kuljetuskoptereissa puutteita
Kuljetuskoptereissa on monia puutteita. Muun muassa istuimet eivät kestä taisteluvarustuksessa olevien sotilaiden painoa eikä peräramppi siedä lastausta.
Suomen tilaamissa NH90-kuljetushelikoptereissa on vakavia teknisiä vikoja, käy ilmi Ylen A-studion ohjelmasta.
A-studio sai haltuunsa salaisen raportin, joka vuoti Saksassa julkisuuteen kaksi viikkoa sitten. Saksassa testattiin koptereita, jotka ovat lähes samanlaisia kuin Suomeen tilatut.
Testausraportti paljastaa, että kuljetuskopterien lattiat ovat herkkiä paineelle ja soveltuvat huonosti jalkaväkisotilaiden kuljetukseen. Istuimet ovat epämukavia ja niin heikkoja, etteivät kestä täydessä varustuksessa olevien sotilaiden painoa. Lisäksi kopterin peräramppi on hutera eikä sovellu sotilaiden nousuun.
Suomi on tilannut yhteensä kaksikymmentä NH90-kopteria. Toimittaminen on kolme vuotta jäljessä, ja Suomeen on tuotu vasta seitsemän kopteria.
Saksassa paljastuneet tekniset viat saattavat viivästyttää toimituksia entisestään. Kopterien kokoamisesta vastaava Patria ei ohjelmassa suostunut kommentoimaan tietoja.


