| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Modernia hengellistä
Gaudete: Lauluyhtye Vox Nova
Puijon kirkko, 27.5. Johtaja Heikki Halme
Yhdeksänhenkinen a cappella -yhtye Vox Nova ei liene pitkistä perinteistään huolimatta Kuopiossa kovin tunnettu. Riittävän tunnettu kuitenkin. Yleisöä oli torstai-iltana Puijon kirkossa runsaasti.
Yhtyeen johtaja Heikki Halme on rakentanut lähes kokonaan musiikin ammattilaisista koostuvan laulajiston ohjelmistot viime vuosina haasteellisuuden ja vaativuuden periaatteen mukaan. Myös kuullun Gaudete-konsertin numerot edellyttivät kuulijalta paneutuvaa keskittymistä.
Konsertin ohjelma painottui oman aikamme sävellyksiin. Kuitenkin avauksena oli vanhaa musiikkia. Piae Cantiones -laulu, konsertille nimen antanut Gaudete toteutui rytmisesti iskevänä, nimensä mukaisesti avarasointisena ilolauluna.
Illan päänumero oli Bengt Johanssonin Missa a 4 voci, viisiosainen latinankielinen messu. Se on suurenmoista musiikkia, ja Vox Nova tulkitsi sen hiotulla täsmällisyydellä.
Jo Kyrie-osassa kuulija sai tutustua moderneihin intervalleihin ja legato-huojuntoihin, mutta kaikkineen messun sävelkieli ei ole lainkaan liian modernia. Gloria-osaa luonnehtivat laukkaavat, kulmikkaat rytmit.
Sanctus ja Benedictus -osa toteutui läpikuultavan pilvenhienona sointina, rauhallinen Agnus Dei leijaili sulokkaana. Kaikkiin osiin Heikki Halme rakensi sisäisesti koherentin, erittäin rikkaan dynamiikan.
Kaksi seuraavaa numeroa olivat kuulijalle helpompia. Näistä Jukka Kankaisen Alleluia toimi paljolti motiivien toistolla, se eteni leikilliseen, keinuvaan gospel-svengiin.
Urmas Sisaskin kaksi kuultua motettia olivat kuulijalle samalla oppitunteja. Siitä, mitä on pentatoninen (viisisävelinen) asteikko ja millaisia ovat perfektionistisen täsmälliset tauot. Moteteista Vox Nova teki herkkää sävelmeditaatiota.
Kallavesj-laulu kirkkokonsertissa? Oikein sopivaa, sillä Heikki Halme oli sovittanut laulun suurella pieteetillä, säkeistöittäin rikkaasti varioivaksi. Laulu soi herkän komeana. Saa nähdä, miten käy. Joka tapauksessa sovitus on lähtenyt The King's Singersin mukaan brittien äskettäisellä Kuopion vierailulla.
Ehdottomasti Vox Novaa täytyy pitää silmällä. Sitä luokkaa on yhtyeen sointikulttuuri.
|
|
Konsertit
| Erhu soi tunteikkaan lumoavasti 04.2.2012
|
| Nielsenin musiikissa soi elämä 29.1.2012
|
| Balanssi kantaesityksen kompastuskivenä 13.1.2012
|
| Tanssii orkan kanssa 05.1.2012
|
| Jouluista hartautta ja kauneutta 21.12.2011 0:01
|
Näyttelyt
| Tilhi tukka pystyssä 17.1.2012
|
| Sisarukset vangitsivat talven valoa 13.1.2012
|
| Taitonaiset paikallaan 13.1.2012
|
| Tom of Finland -kokoelma Turkuun 18.12.2011 0:00
|
| Oiva ripustus antaa erilaisuudelle tilaa 6.12.2011 0:01
|
Teatteri
| Ahaa Teatteri tutkii nuoruutta 09.2.2012
|
| Ihmisvaatteet, koiran aatteet 30.1.2012
|
| Solveigin laulu saa uuden sovituksen 27.1.2012
|
| Kauhun ja vauhdin farssi 27.1.2012
|
| Leea Klemolan Jessika palaa Kuopion teatteriin 19.1.2012
|
Tanssi
| Kauniit, jylhät ja rajut luonnonvoimat 09.2.2012
|
| Lähellä, silti poissa 24.11.2011 20:40
|
| Gagaaja tanssii aivan kuin kukaan ei katsoisi 22.6.2011 0:00
|
| Vain luonnonoikku nautti opettamisesta 1990-luvullla 22.6.2011 0:00
|
| Suhteiden loputon valtataistelu 22.6.2011 0:00
|


