| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Professori Åke Lindman kuollut
Lisää aiheesta
- Pirkko Mannolasta ja Åke Lindmanista musiikkidraama 9.2.10 13:39
Professori Åke Lindman on kuollut. Näyttelijänä ja elokuvaohjaajana tunnettu Lindman, 81, kuoli tiistain vastaisena yönä pitkällisen sairauden jälkeen.
Lindman (ent. Järvinen) näytteli 79 elokuvassa ja tv-sarjassa. Hän ohjasi 10 elokuvaa, 4 tv-elokuvaa ja 10 tv-sarjaa.
Lindmanin maineikkain elokuvarooli oli elokuvassa Tuntematon sotilas, jossa hän esitti Lehtoa. Vahvapiirteinen Lindman päätyi näyttelemään usein konnan rooleja.
Ohjaajana Lindman tunnetaan parhaiten televisiolle tehdyistä Myrskyluodon Maijasta ja Harjunpää-sarjasta. Hänen viimeiseksi ohjauksekseen jäi toissa vuonna ensi-iltansa saanut Tali-Ihantala 1944, jonka Lindman joutui jättämään kesken sairautensa vuoksi. Elokuvan ohjasi loppuun Sakari Kirjavainen.
Lindman oli nuorena myös maajoukkuetason jalkapalloilija. Hän pelasi puolustajana muun muassa Helsingin olympialaisissa vuonna 1952. Seuratasolla hän edusti Helsingin IFK:ta.
Åke Lindman oli naimisissa näyttelijä Pirkko Mannolan kanssa.


