EmediateAd

Riihimäen lasikatselmus heijastaa rakennemuutosta

4.3.2010 11:25 STT

Suomen Lasimuseo dokumentoi näyttelyllä ja luettelolla kotimaisen lasitaiteen viittä viime vuotta. Lasiteollisuuden viimeinen vakituinen muotoilija Kerttu Nurminen on jäänyt eläkkeelle, mutta toisaalta koulutus ja uudet lasihytit ovat tuoneet esineisiin uutta ilmettä.

Tutkija Uta Laurénin mukaan rakennemuutos alalla on jatkunut voimalla. Teollisuudella oli omia muotoilijoita toisesta maailmansodasta lähtien, mutta nyt mallistoja suunnittelevat pelkästään freelancerit.

Tekijöitä on huomattavasti enemmän kuin parikymmentä vuotta sitten. Katselmuksessa heitä esitellään 147, Oiva Toikasta aloittelijoihin.

Lasin parissa on viime vuosina käväissyt myös muusta designista tai kuvataiteesta muistettuja tekijöitä, kuten Harri Koskinen, Markku Piri, Ritva-Liisa Pohjalainen, Ristomatti Ratia, Marja Suna ja Soile Yli-Mäyry.

Suomalaista lasia muotoilevat myös ulkomaalaiset, ja osa tuotannostakin on siirretty ulkomaille.

Suomen lasi elää -sarjan kuudes näyttely avautuu yleisölle perjantaina ja jatkuu elokuun ensimmäiseen päivään.

Kommentoi artikkelia