| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Sibelius-festivaali tuo Alina Pogostkinan Lahteen
Sinfonia Lahden Sibelius-festivaali painottuu tänä vuonna säveltäjän myöhäiseen tuotantoon. Kontrastin tarjoaa nuoruudenteos Kullervo, jonka solisteina esiintyvät sopraano Helena Juntunen ja baritoni Jorma Hynninen.
Avauskonsertin solistiksi on pestattu Alina Pogostkina. Viimeisin Sibelius-viulukilpailun voittaja tulkitsee torstaina kuusi humoreskia ja kaksi serenadia.
Festivaali hyödyntää ensi kerran Sibeliustalon urkuja, kun Seppo Murto ja Dominante-kuoro esittävät säveltäjän kuoro- ja urkuteoksia tapahtuman päätteeksi sunnuntaina.
Kapellimestari Jukka-Pekka Saraste johtaa Sibelius-festivaalia kolmannen ja viimeisen kerran. Tehtävän perii Sinfonia Lahden tuleva ylikapellimestari Okko Kamu.
Kansainvälisen musiikkitapahtuman ohessa jaetaan kuudes kansainvälinen puuarkkitehtuuripalkinto. Festivaalin aikana julkistetaan myös Jussi Brofeldtin toimittama teos Sibelius kodissaan.


