EmediateAd

Huippuunsa trimmattua flamencon hurmaa

13.6.2009 20:59
Kuva: Petri Laitinen

Ángel Rojas ja Carlos Rodriguez tarjosivat viihdyttävän esityksen Nuevo Ballet Espanolin kanssa.

NUEVO BALLET ESPAÑOL Sangre flamenca

Musiikkikeskuksessa 12.6. Suotta ei etukäteen hehkutettu espanjalaisen Nuevo Ballet Españolin esitystä Sangre Flamenca. Musiikkikeskuksessa nähdyssä show'ssa katsojan odotukset täyttyivät moninkertaisesti.

Ryhmän perustajat, koreografit ja johtavat tanssijat Carlos Rodríguez ja Ángel Carlos todella osaavat yhdistää taiteellisesti tasokkaan tanssin, sisällöllisen voiman ja viihdyttävän showotteen täydellisesti toimivaksi paketiksi, jossa kaikki on kohdallaan.

Sangre Flamencassa kaikki oli mietitty loppuun asti. Jopa vaihdot numerosta toiseen olivat viimeisen päälle tehtyjä.

Sen lisäksi että Rodríguez ja Rojas olivat aivan uskomattomia teknisiä virtuooseja omissa numeroissaan, he osaavat koreografeina todella yhdistää flamencon ja nykytanssin liikekieltä sulavasti ja kuin itsestään selvästi toisiinsa.

Minulle esityksen uusin elementti oli miesten tanssin pehmeys, jopa feminiinisyys, joka erityisesti tuli esille Rojaksen omassa soolossa.

Koreografia mielestäni muutenkin liudensi miesten ja naisten tanssityylien eroja. Enemmän korostui tunteiden ilmaisu sinänsä ja tanssimisen tuska ja hurmio. En myöskään aikaisemmin ole flamencon parissa nähnyt miesten välistä suhdetta käsittelevää koreografiaa, jonka Rodríguez ja Rojas toteuttivat intensiivisesti ja tyylikkäästi.

Vaikka koko kymmenhenkinen tanssiryhmä on huippuluokkaa, ovat Rodríguez ja Rojas sen eittämättömiä kuninkaita. Nuevo Ballet Españolin Sangre Flamenca oli upeata silmän- ja sielunruokaa jokaiselle tanssin ja flamencon ystävälle. Makupala, joka jätti nälän nähdä lisää.

ANNIKKI ALKU

Kommentoi artikkelia