EmediateAd

Varkauden vaarattomat vampyyrit

26.1.2010 0:01 (Päivitetty 26.1.2010 0:01)
Kuva: Merja Männikkö

Nikol-vampyyri (Petri Hervanto) yrittää rimpuilla irti vampyyrin perinteisestä roollista. Vampyyrit Tanya (Piia Anttila) ja Lillith (Iiris Salmela) eivät ainakaan auta asiaa Varkauden vampyyrimusikaalissa.

Lisää aiheesta

VUOKKO VILJAKKA

TEATTERI HEHKU Verenpunainen kuu -vampyyrimusikaali

Kantaesitys Varkauden Teatterissa 24.1.

Verenpunainen kuu on noussut ja vampyyrit tulleet Varkauteen. Ne lymyilevät kaupungissa siihen asti, kun Teatteri Hehkun esitykset jatkuvat Varkauden Teatterissa.

Vampyyrimusikaali Verenpunainen kuu limittää verenhimoiset vampyyrit suomalaiseen kansanperinteeseen ja nykyaikaan. Tavoite on kekseliäs ja kunnianhimoinen.

Iiris Salmelan käsikirjoitus avasi kuitenkin teemaa melko vaikeasti musikaalin kantaesityksessä sunnuntaina.

Katsojalta kului tovi tajuta, että vallasta taistelevat paitsi vampyyrit ja verenseisauttajat myös vampyyrit keskenään.

Vuoden projekti

Yli vuoden työstetty musikaali tuo esiin nuorta energiaa. Lavalla nähdään kolmisenkymmentä näyttelevää, laulavaa ja tanssivaa nuorta ja muutama vähän vanhempikin.

Musiikista vastaa viiden soittajan bändi ja taustajoukoissa häärii kymmenkunta nuorta. Musikaalin on ohjannut ja säveltänyt Tuomo Salmela.

Hienoa, että tällaista tehdään nuorten kanssa ja hienoa, että se tuodaan turhia kursailematta esiin vierailemalla oikeassa teatterissa.

Tekijöille ja katsojille tarjoutuu aito kokemus. Katsomo oli ensi-illassa viimeistä istuinta myöten täynnä.

Paljon mukana

Reipas tiivistäminen ja juonen selkeytys eivät olisi tehneet esitykselle pahaa. Mukaan on otettu ehkä vähän liikaakin.

Kaksituntinen musikaali liikkuu pääosin nuorten maailmassa, missä on ihastumisia, kiusaamista, kateutta, pelkoja, unelmia, päihteitä, kuolemaa ja jopa Talent-kilpailu.

Nuorten sanailu näyttämöllä on luontevaa ja uskottavan tuntuista.

Musikaalin ensimmäinen puoliaika on turhan pitkä, lähes puolitoista tuntia. Vetoa esitykseen löytyy vasta väliajan jälkeen. Kokonaisuudet, koreografia ja äänitekniikka kaipaisivat vielä hiomista.

Kauhuttomat soinnut

Aikuiset varastavat pääroolit. Laulaja Petri Hervanto (vampyyri Nikol) ja Iiris Salmela (vampyyri Lillith) erottuvat ammattilaisina muusta joukosta.

Verenseisauttajien suvun viimeinen, nuori Anna (Suvi Venäläinen) on heidän rinnallaan huonossa vedossa. Venäläinen tekee roolinsa ilmeettömän veltosti, eikä hänen laulunsa tavoita samaa tasoa kuin edellä mainittujen vampyyrien.

Hervannon soolot nostavat hetkeksi musikaalin aivan uudelle tasolle. Iiris Salmela heittäytyy puolestaan välillä selkäpiitä karmivan hurjana rooliinsa. Hän on naislaulajista paras ja äänilaji sopii erinomaisesti rooliin.

Nuori Veera Hautala Annan Riia-sisarena pärjää mainiosti kokeneempien aikuisten joukossa.

Musiikki mukailee teemaa turhan varovasti. Hyytävää kauhua tai pelkoa nostattavaa tunnelmaa siitä ei kuulu.

Valtataistelua

Tarina kertoo hyvän ja pahan taistelusta. Osa vampyyreista haluaa syrjäyttää Lillithin ja jättää tämän edustaman pahan.

He tarvitsevat avukseen vampyyrien voimia verenseisauttajana heikentävän Annan.

Anna rakastuu kilttiin Nikol-vampyyriin. Ihmekös tuo, sillä Nikol-Hervanto on ulkoisesti kuin Twilight-elokuvan Edward ja yhtä sulavakäytöksinen.

Paria yhdistävät myös kirjat. Nikol myy niitä Annalle enonsa antikvariaatista.

Anna päästää voimansa vasta loppukohtauksessa kunnolla valloilleen ja Lillith on silloin mennyttä vampyyriä. Siinä rytäkässä Nikolin on vähällä käydä kehnosti.

Tarina jättää auki sen, nouseeko Lillithin veitsestä iskun saanut Nikol enää koskaan Annan sylistä.

Vampyyrimusikaalin voi nähdä vielä seitsemän kertaa Varkauden Teatterissa. Viimeiset esitykset ovat 8. maaliskuuta.

Kommentoi artikkelia