Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 26.10.2008 20:44
A A A

Soini-ilmiö kantoi perussuomalaiset rökälevoittoon

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini teki sen, mitä ounasteltiin, ja kuittasi puolueelleen suurvoiton. Soini arvioi toimittajien piirityksessä perussuomalaisten tehneen lopullisen läpimurron ja siirtyneen yhden miehen yrityksestä valtakunnansarjaan.

- Vanhat puolueet joutuvat nyt laihdutuskuurille, ja heillä kuulo paranee, Soini kiteytti.

Soini vei puolueensa valtaisaan vaalivoittoon kotikaupungissaan Espoossa. Hän veti runsaalla 8 200 äänellään valtuustoon itsensä lisäksi jopa kuusi muuta perussuomalaista ja vaaliliiton kautta Köyhien asialla -puolueen Terttu Savolan.

Edellisissä kunnallisvaaleissa Soini kuului sitoutumattomien ryhmään, joka sai kolme kaupunginvaltuutettua. Nyt perussuomalaisten kannatus oli 11,6 prosenttia, jolla puolue nousi Espoon neljänneksi suurimmaksi puolueeksi.

Perussuomalaiset rynnivät eteenpäin myös Helsingissä, jossa puolue nappasi nyt peräti neljä valtuustopaikkaa. Aiemmin puolueella oli Helsingissä vain yksi valtuutettu.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Politiikka