Kiuruvesi

Ääniä laskettu 100.0%. Laskenta on valmis. Äänestysprosentti 60.6%. Valtuuston koko 35 paikkaa. Ehdokkaita 113.

Hae tämän kunnan ehdokasta Etunimi Sukunimi
Sija Ehdokas Ikä Ammatti Puolue Ääniä Vertausluku Valinta
1 Tikkanen Sari 45 lehtori, emäntä KESK 150 1846.0 valitaan
2 Peltola Janne 49 yrittäjä KOK 98 933.0 valitaan
3 Saastamoinen Kari 54 hankevastaava KESK 145 923.0 valitaan
4 Pikkarainen Rauno 47 palomies VAS 206 877.0 valitaan
5 Harmoinen Unto 50 maanviljelijä KESK 134 615.333 valitaan
6 Pekkala Katariina 51 mv, emäntä KOK 81 466.5 valitaan
7 Lämsä Eero 60 maanviljelijä KESK 130 461.5 valitaan
8 Piippo Sirpa 40 merkonomi, kassanhoitaja VAS 94 438.5 valitaan
9 Knuutinen Mauri 59 elintarvikemyyjä PS 113 434.0 valitaan
10 Lilja Minna 43 rehtori, KM KESK 115 369.2 valitaan
11 Lappalainen Sari 44 esiluokanopettaja KOK 59 311.0 valitaan
12 Tenhunen Jouko 64 agrologi, kunnallisneuvos KESK 114 307.667 valitaan
13 Kärkkäinen Marja-Leena 60 palveluohjaaja VAS 81 292.333 valitaan
14 Kokkonen Mira 25 äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori KESK 71 263.714 valitaan
15 Partanen Raimo 52 mv, yrittäjä KOK 58 233.25 valitaan
16 Jauhiainen Maija-Leena 61 lähetyssihteeri KESK 65 230.75 valitaan
17 Ruotsalainen Markku 47 puutarhuri VAS 73 219.25 valitaan
18 Ruotsalainen Vilho 58 yrittäjä PS 103 217.0 valitaan
19 Saastamoinen Tuomo 52 maanviljelijä KESK 63 205.111 valitaan
20 Help Anne 38 hoivakodin johtaja, sairaanhoitaja KOK 50 186.6 valitaan
21 Halonen Hannu 61 mv, yrittäjä KESK 61 184.6 valitaan
22 Ahponen Pentti 53 liikuntapaikkojenhoitaja VAS 59 175.4 valitaan
23 Happonen Suvi 38 työvoimaneuvoja KESK 60 167.818 valitaan
24 Huttunen Anne 54 terveystieteiden maisteri, palveluvastaava KD 51 157.0 valitaan
25 Arbelius Tarja 48 psykoterapeutti, terveydenhoitaja KOK 45 155.5 valitaan
26 Toivanen Sisko 46 yrittäjä, mv KESK 57 153.833 valitaan
27 Piippo Sami 35 levyseppähitsaaja VAS 59 146.167 valitaan
28 Saastamoinen Tapio 64 kaivosmies, eläkeläinen PS 54 144.667 valitaan
29 Juntunen Risto 47 mv, toiminnanohjaaja RHY KESK 56 142.0 valitaan
30 Koivunurmi Helena 67 lastenhoitaja, eläkeläinen KOK 44 133.286 valitaan
31 Nieminen Juha 38 maatalousyrittäjä KESK 56 131.857 valitaan
32 Pesonen Tuomo 52 sähköasentaja VAS 28 125.286 valitaan
33 Heikinmaa Matti 48 rehtori KESK 53 123.067 valitaan
34 Kämäräinen Laila 32 ryhmäliikuntavastaava, liikunnanohjaaja KOK 43 116.625 valitaan
35 Kemppainen Mikko 28 agrologi (AMK) KESK 49 115.375 valitaan
36 Tenhunen Kirsi 45 sairaanhoitaja VAS 26 109.625 varasijalla
37 Ruhanen Kai 47 agrologi (AMK) KESK 45 108.588 varasijalla
38 Tapaninen Juha 40 maatalouslomittaja PS 48 108.5 varasijalla
39 Remes Mikko 36 maanviljelijä KOK 41 103.667 varasijalla
40 Jokitalo Irja 58 merkonomi, maatalousyrittäjä KESK 43 102.556 varasijalla
41 Karjalainen Toivo 66 tietoliikenneasentaja, eläkeläinen SDP 52 99.0 ei valita
42 Tikkanen Martti 64 herastuomari, eläkeläinen VAS 24 97.444 varasijalla
43 Juntunen Helena 65 ravitsemispäällikkö, eläkeläinen KESK 42 97.158 varasijalla
44 Kastari Tuija 54 yrittäjä, tradenomi KOK 40 93.3 varasijalla
45 Niskanen Ilpo 42 maatalousyrittäjä KESK 40 92.3 varasijalla
46 Ahonen Usko 41 lääk.kand, freelancer KESK 38 87.905 varasijalla
47 Kärkkäinen Esa 73 myyjä, eläkeläinen VAS 23 87.7 varasijalla
48 Kumpulainen Hannu 33 maatalouslomittaja PS 45 86.8 varasijalla
49 Kekäläinen Simo 21 opiskelija KOK 33 84.818 varasijalla
50 Partanen Juha 53 maanviljelijä KESK 35 83.909 varasijalla
51 Heinonen Sami 37 maaseutuyrittäjä KESK 34 80.261 varasijalla
52 Laaksorinne Maarit 49 kotihoitosihteeri VAS 23 79.727 varasijalla
53 Lahti Tapani 48 toiminnanohjaaja KD 35 78.5 varasijalla
54 Tikkanen Tuula 49 maanviljelijä KOK 31 77.75 varasijalla
55 Tikkanen Annikki 64 eläkeläinen, havaitsija KESK 33 76.917 varasijalla
56 Ruhanen Arto 54 yrittäjä, linja-autonkuljettaja KESK 32 73.84 varasijalla
57 Härkönen Anna-Liisa 67 eläkeläinen, kodinhoitaja VAS 21 73.083 varasijalla
58 Reinikainen Ilkka 42 maatalouslomittaja PS 37 72.333 varasijalla
59 Rintakuusi Erkki 59 eläkeläinen KOK 30 71.769 varasijalla
60 Hiltunen Olavi 60 myyjä KESK 26 71.0 varasijalla
61 Tikkanen Jari 48 maanviljelijä KESK 25 68.37 varasijalla
62 Tikka Henri 27 putkiasentaja VAS 20 67.462 varasijalla
63 Humaloja Asko 42 kuljetusyrittäjä KOK 29 66.643 varasijalla
64 Niiranen Maire 59 kotiavustaja KESK 23 65.929 varasijalla
65 Kemppainen Maija-Leena 50 kansalaisopiston rehtori KESK 20 63.655 varasijalla
66 Nikkinen Marko 34 työmies VAS 19 62.643 varasijalla
67 Saharinen Arto 35 yrittäjä KOK 26 62.2 varasijalla
68 Pennanen Aki 29 sahatyömies PS 34 62.0 ei valita
69 Help Sanna 35 KM, luokanopettaja KESK 13 61.533 varasijalla
70 Keskitalo Harri 52 röntgenhoitaja KESK 12 59.548 varasijalla
71 Help Leena 50 ravitsemistyöntekijä VAS 18 58.467 ei valita
72 Väisänen Aimo 65 toimitusjohtaja KOK 25 58.313 varasijalla
73 Hautajärvi Pentti 71 eläkeläinen KESK 6 57.688 varasijalla
74 Laakkonen Tea 31 lähihoitaja KOK 20 54.882 ei valita
75 Kortelainen Jorma 47 levyseppähitsaaja VAS 12 54.813 ei valita
76 Pääkkö Pekka 53 suunnittelupäällikkö KD 32 52.333 varasijalla
77 Autio Rauno 52 maatalousyrittäjä KOK 19 51.833 ei valita
78 Piippo Tiina 38 lähihoitaja VAS 12 51.588 ei valita
79 Saastamoinen Sirkka-Liisa 74 eläkeläinen, terveydenhoitaja SDP 17 49.5 ei valita
80 Huusko Mikko 40 tarjouspäällikkö, insinööri KOK 18 49.105 ei valita
81 Boisman Sirkka-Liisa 56 perhepäivähoitaja VAS 11 48.722 ei valita
82 Pölkki Eveliina 26 markkinointiassistentti KOK 18 46.65 ei valita
83 Immonen Pauli 62 puuseppä, työteknikko VAS 9 46.158 ei valita
84 Pölkki Vesa 53 erikoishammasteknikko KOK 17 44.429 ei valita
85 Pitkäjoki Sonja 32 kotiäiti VAS 8 43.85 ei valita
86 Kämäräinen Voitto 70 eläkeläinen KOK 16 42.409 ei valita
87 Rönkkö Tuomo 52 autonkuljettaja VAS 8 41.762 ei valita
88 Remes Eeropekka 26 yrittäjä KOK 16 40.565 ei valita
89 Hyvönen Lauri 61 eläkeläinen, kirvesmies VAS 7 39.864 ei valita
90 Kauppinen Marita 48 ravitsemistyöntekijä KD 21 39.25 ei valita
91 Martikainen Timo 50 varatuomari, yrittäjä KOK 13 38.875 ei valita
92 Malkki Reeta 42 kotiäiti VAS 6 38.13 ei valita
93 Saaranen Antonina 36 laitoshuoltaja KOK 13 37.32 ei valita
94 Pennanen Irmeli 47 merkonomi, kotiäiti VIHR 37 37.0 ei valita
95 Tikkanen Leena 68 eläkeläinen VAS 6 36.542 ei valita
96 Vilokki Katja 28 kokki, maatalousyrittäjä KOK 10 35.885 ei valita
97 Vartiainen Erkki 45 LVI-yrittäjä VAS 6 35.08 ei valita
98 Rautiala Jari 42 liikunnanopettaja KOK 9 34.556 ei valita
99 Leskinen Leena 61 kasvatustieteen maisteri VAS 5 33.731 ei valita
100 Tero Anu 36 myyjä KOK 7 33.321 ei valita
101 Turunen Juhani 63 metallimies SDP 13 33.0 ei valita
102 Paukkonen Jarmo 47 sähköasentaja VAS 4 32.481 ei valita
103 Mähönen Jaakko 43 maatalousyrittäjä KOK 6 32.172 ei valita
104 Väyrynen Juhani 53 yrittäjä KD 18 31.4 ei valita
105 Toppinen Virpi 44 maatalouslomittaja VAS 4 31.321 ei valita
106 Tikkanen Jari 47 toimitusjohtaja KOK 6 31.1 ei valita
107 Nousiainen Pirita 22 opiskelija VAS 3 30.241 ei valita
108 Torkkeli Reijo 62 paperinleikkaaja, eläkeläinen KOK 5 30.097 ei valita
109 Kumpulainen Marko 39 ravitsemistyöntekijä VAS 2 29.233 ei valita
110 Juntunen Arto 47 autonkuljettaja KOK 4 29.156 ei valita
111 Kekäläinen Keijo 61 lomittaja, eläkeläinen KOK 3 28.273 ei valita
112 Hyvärinen Eero 79 sähkömies, eläkeläinen SDP 10 24.75 ei valita
113 Tikkanen Jouko 63 kirjaltaja SDP 7 19.8 ei valita

Tiedot päivitetty: 29.10.2012 15:01

Kuntavaalit 2012 tulospalvelu

Tulospalvelussa esitetään puolueiden ja yhteislistojen äänestysjakaumat. Alustavan laskennan kunnassa valmistuttua kerrotaan valittujen ehdokkaiden nimet, äänimäärät, vertausluvut, ketkä pääsevät läpi ja ketkä jäävät varasijalle. Tietoja päivitetään vaali-iltana sitä mukaa kuin laskenta etenee. Klikkaa kuntaa nähdäkseksi äänestystuloksen.