EmediateAd

Elsi Katainen pyrkii keskustan puheenjohtajistoon

12.3.2010 5:00
Kuva: Olli Herranen

Elsi Katainen jäi viime kerralla varapuheenjohtajakisassa viidenneksi.

Matti Pietiläinen

Pidän tätä luontevana jatkumona järjestöpuolen toimintaani. Olin pelissä mukana jo kaksi vuotta sitten ihan kohtuullisella tuloksella. Koko tämä väliaika on tullut viestiä, että minua toivotaan kisaan mukaan, kansanedustaja Elsi Katainen kertoo ratkaistuaan, että lähtee tavoittelemaan yhtä keskustan kolmesta varapuheenjohtajan tehtävästä.

Järjestöpuolen toiminnalla Katainen, 43, viittaa erityisesti siihen, että on kiertänyt Suomea keskustanaisten varapuheenjohtajana jo seitsemän vuotta.

Puolueen puheenjohtajistoon pyrkiminen Lahden puoluekokouksessa ensi kesäkuussa mietitytti kuitenkin kovasti. Alun perin Katainen lupasi kertoa kantansa helmikuun aikana.

- Ajankäyttöä tietysti mietin. Varapuheenjohtajuus tarkoittaisi varmasti, että jostakin täytyy luopua. Se pitää katsoa kesän aikana, kun selviää, tulenko valituksi.

Haapajärvellä syntynyt Katainen on asunut pitkään Pielavedellä perheensä kanssa. Varapuheenjohtajana hän puhuisi vahvasti esimerkiksi työn ja perhe-elämän yhteensovittamisen sekä työhyvinvoinnin puolesta.

Kommentoi artikkelia