Hälytysajoon esitetään ajolisenssiä

6.7.2008 5:01 (Päivitetty 6.7.2008 5:01)
Kuva: Teemu Kuusimurto

Videot

Asta Tenhunen

Joukko pelastusalan opettajia vaatii hälytysajoa ajaville lisenssiä, koulutuksen perusteella saatavaa ajolupaa, sillä nykyään Suomessa sattuu jo pelkästään ambulansseille noin 50 vahinkoihin johtavaa liikenneonnettomuutta vuodessa, kun mukaan lasketaan vakuutusyhtiöille ilmoitetut tapaukset, ei vain vakavimpia turmia.

Esitys on ollut kertaalleen eduskuntakäsittelyssä, mutta makaa tällä hetkellä makaa sisä- sekä sosiaali- ja terveysministeriöissä.

- Varsinkin terveydenhuoltoalan oppilaitoksista tulee ambulansseihin henkilöitä, joilla jopa tavallinen ajokokemus on hyvin vähäistä. Heillä ei kuulu koulutukseenkaan hälytysajoa, mutta silti he joutuvat työssään siihen, opettaja Raine Luukkonen Pelastusopistolta kuvailee.

- Pelastajaoppilaat saavat nykyään ajokoulutusta raskaalle kalustolle, mutta hälytysajokoulutukseen meillä on Pelastusopistossakin varattu rahaa vasta parin vuoden päähän.

Luukkonen muistuttaa, että hälytysajossa kuljettajalla on mahdollisuus poiketa liikennesäännöistä, jos osaa arvioida tilanteeseen liittyvät riskit.

Käytäntö osoittaa, että kaikki eivät tähän kykene. Tilastoitujen vahinkojen lisäksi vaaratilanteita on rutkasti enemmän, mutta niiden seuranta on vielä täysin puutteellista. Ambulanssien lisäksi hälytysajoa ajavat poliisit ja paloautojen kuljettajat.

Hälytysajo tapahtuu nykyään aiempaa vilkkaamman liikenteen seassa. Samalla henkilöautojen ominaisuudet ovat parantuneet niin, ettei autoon välttämättä edes kuule lähestyvän hälytysajoneuvon ääntä, mikä lisää yllätystilanteita tien päällä.

Lisää aiheesta sunnuntain Savon Sanomissa. Tiesitkö, että Savon Sanomien kestotilaus maksaa vain 0,68 euroa / päivä. Kestotilauksen voit tehdä täältä. Voit tilata myös näköislehden irtonumeron täältä.
Haluatko uutiset vauhdilla matkapuhelimeesi? Näin se käy: www.savonsanomat.fi/mobi.

Kommentoi artikkelia