| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Poliisit ihmeissään Sakkoturvasta:Käsittämätön palvelu!
Kun konstaapelin kynä rapisee, rikesakko on tarkoitettu sakon saajan itsensä maksettavaksi, ei lähetettäväksi kaupallisen yrityksen hoidettavaksi. Liikkuvan poliisin konstaapeli Petri Kuiri työssään.
Lisää aiheesta
- Kuluttajavirasto tutkii Sakkoturvan mainonnan 2.12.09 5:02
- Kuluttajaliitto pitää Sakkoturvaa riskinä 9.12.09 15:30
- Sakkoturvan markkinointi katsottiin lainvastaiseksi 9.3.10 5:00
- Sakkoturvasta nousi iso haloo 25.11.09 0:01
- Palvelu on Suomen sakotusjärjestelmän vastainen, apulaispäällikkö Marko Lavikkala liikkuvan poliisin ylijohdosta arvioi kohua herättävää Sakkoturva-palvelua.
Sakkoturva-palvelu hämmästyttää laajalti poliiseja. Suomen Autoturva -yritys rekisteröi toimintansa viime kesänä ja toi tänä syksynä myyntiin palvelun, jossa se lupaa maksaa kolme ylinopeussakkoja vuodessa kuljettajan puolesta.
Ehtoina on, että kuljettaja rekisteröityy palveluun ja maksaa vuosimaksun.
Lisäksi ehtona on, että kolme ylinopeussakkoa maksetaan vain rikesakoista, jotka ovat aiheutuneet yli 60 tuntikilometrin nopeusrajoitusalueella, ei taajamassa.
Helsinkiin rekisteröidyn Suomen Autoturvan toimitusjohtaja Marcus Blomqvist ei halua vastata toimittajien kysymyksiin.
- Poliisi varmasti selvittää prosessin laillisuuden ja toimivuuden. Liikkuvan poliisin osalta voin sanoa, ettei sakkojen maksaminen toisen puolesta ole suomalaisten sakotusjärjestelmän mukaista, Lavikkala sanoo.
- Idea Suomessa on, että joka rikkeen saa, hän myös sen maksaa.
» Aiheesta lisää keskiviikon Savon Sanomissa.
Suomen Autoturvan sakkopalvelu |
|
Yli 60 km/h-nopeusrajoitusalueella voi saada rikesakon, kun ylinopeus on 15-20 km/h yli rajoituksen. Rikesakon suuruus on 70-100 euroa rajoituksen ylityksestä riippuen. Sakkoturva-palvelu lupaa korvata kolme rikesakkoa vuodessa. Suomen Autoturva lupaa, että "voit antaa Sakkoturvan kantaa taloudellisen vastuusi". Kolmesta rikesakosta vuodessa tai neljästä kahdessa vuodessa menettää kuitenkin ajokorttinsa määräajaksi eli saa ajokieltoa vähintään kuukauden. Suomen Autoturva kertoo, etteivät he yllytä ketään rikkomaan lakia. Helsingin poliisi kuitenkin jo arvioi, että olisi syytä selvittää, onko Sakkoturva-palvelu yllyttämistä liikennesääntöjen rikkomiseen. Miksi kukaan ottaisi palvelun, jos ei aio ajaa ylinopeutta? Palvelua kaupitellaan yli 18-vuotiaille suomalaisille. Mainossivustolla mainitaan useaan kertaan, että Suomen Autoturvasta palvelu sopii hyvin ammattiautoilijoille. Poliisin mielestä Sakkoturva on moraaliton ja epäeettinen tapa väheksyä liikenneturvallisuuteen vaikuttavia nopeusrajoituksia. Suomen Autoturvasta palvelu laskee kuljettajan stressiä, vaikka esimerkiksi automaattista nopeusvalvontaa on merkittävästi lisätty. Yritys on perustettu tänä vuonna Helsingissä. Se mainostaa räätälöivänsä vielä lisää turvallisuuspalveluja myyntiin auto-, kuljetus- ja liikennealalle. |


