EmediateAd

Poliisin aseen käyttö oli hätävarjelua

2.9.2010 12:37 (Päivitetty 2.9.2010 12:37)
Kuva: Antti Himanen

Kuorma-auto ei pysähtynyt ennen kuin poliisi ajoi sen eteen.

Asta Tenhunen

Kuorma-autoa ajanutta miestä rintaan ampunut poliisi toimi syyttäjän mukaan varjellakseen itseään ja työpariaan kesäkuussa Siilinjärvellä.

Syyttäjä päätti olla nostamatta syytettä, koska katsoi poliisin ampuneen hätävarjeluksi. Syyttäjän mukaan poliisi oli vaarassa loukkaantua, kun poliisiauto pysäytysyrityksessä jäi vasten kuorma-auton keulaa ja raahautui mukana.

Poliisi ampui ikkunoiden läpi kuorma-auton kuljettajaa, jotta tämä pysähtyi. Kaikkiaan mies oli paennut poliisipartioita jo kymmenien kilometrin matkan, kun poliisit ajoivat maijan kuorma-auton eteen valtatie 5:llä Siilinjärven Vuorelassa.

Takaa-ajosta aiheutui kaikkiaan ainakin yli 100 000 euron vahingot, kun poliisimaija ruttaantui ja kuorma-auto ammuttiin ja kolaroitiin rikki.

Kuorma-auton kuljettajan tekemisiä poliisi tutkii. Mies on poliisille entuudestaan tuttu ja hänen rikoksiaan tutkii keskusrikospoliisi.

Keskustelua aiheesta Kari M. Oittinen, LEHTIMÄKI KK | 2.9.2010 18:18:43 Kihlakunnansyyttäjä on tehnyt ryhdikkään ja oikean päätöksen. Onnittelut hänelle.
- Kuka esittäisi konstaapelille poliisin ansioristiä?
Vastauksia: 1 | Osallistu keskusteluun