EmediateAd

Lasten neuvolat palaavat arkeen

8.3.2010 11:52 Jerri Koskinen

Lasten neuvolatarkastukset pyörivät jälleen normaalisti Kuopiossa. Neuvoloiden toimintaa jouduttiin rajoittamaan vuonna 2009 kaupungin talouden sopeuttamistoimien ja H1N1-influenssarokotusten vuoksi.

Neuvolatarkastuksia on 1,5 ikävuoteen asti useita, minkä jälkeen tarkastukset tehdään kerran vuodessa. 4- ja 6-vuotiaiden tarkastukset ovat lyhyitä terveystapaamisia, joissa tarkastetaan kasvu ja annetaan kansallisen rokotusohjelman mukaiset rokotukset.

Vuoden jälkimmäisellä puoliskolla syntyneiden 6-vuotiaiden lasten neuvolakäynti siirtyy kouluuntulotarkastukseen kesälle 2011. Myös loppuvuonna syntyneelle lapselle voi kuitenkin varata neuvolakäynnin, jos vanhemmat arvioivat lapsen tarvitsevan tarkastuksen myös 6-vuotissyntymäpäivän tienoilla.

Kommentoi artikkelia