EmediateAd

Energiansäästölamput uhkaavat sähkölaskua

9.9.2010 5:00 (Päivitetty 9.9.2010 5:00)
Kuva: Matti Tuovinen

Energiansäästölamput kuormittavat sähköverkkoa.

Matias Manner

Nykyisenlaiset energiansäästölamput voisivat aiheuttaa huomattavan korotuksen sähkön siirtohintoihin. Syynä ovat energiansäästölamppujen loisteho ja yliaallot, joiden suodattaminen sähköverkosta voisi nostaa sähkön siirtomaksun jopa moninkertaiseksi.

- Korotus on tolkuton, ellemme saa parempia lamppuja. Tässä tullaan siihen hulluun ajatukseen, että vaikka energian hinnassa säästetään energiansäästölampuilla 40-50 prosenttia, niin siirtomaksua jouduttaisiin korottamaan jopa moninkertaiseksi loistehon ja yliaaltokustannusten peittämiseksi, sanoo Tampereen Sähköverkko Oy:n asiakaspalveluinsinööri Reino Seesvuori.

Loistehoksi nimitetään vaihtovirtapiirin tehoa, joka ei tee työtä, mutta joka kuormittaa silti sähköverkkoa.

Tampereen teknillisen yliopiston tutkijatohtori Pertti Pakonen ei ota kantaa sähköverkkoyhtiön laskelmiin, mutta myöntää, että energiansäästölamppujen sähköverkolle aiheuttamat häiriöt synnyttävät siirtomaksun hinnannostopainetta.

- Ainakin, jos lähdemme pätötehoon perustuvasta nykyhinnoittelusta. Energiansäästölampun pätöteho on noin viidesosa valoteholtaan vastaavasta hehkulampusta. Siten pätötehon määrä, josta siirtohintaa maksetaan ja jolla verkkoa pitäisi ylläpitää, putoaa uusilla energiansäästölampuilla valaistuksen osalta viidesosaan.

Seesvuoren mukaan oli valmistajien voitto, kun alle 25 watin energiansäästölamppujen ei tarvitse suodattaa loistehoa. "Loisen" hoitaminen on jäänyt sähköverkkoyhtiölle.

Lue lisää torstain Savon Sanomista. Tiesitkö, että Savon Sanomien kestotilaus maksaa vain 0,78 euroa / päivä. Tilaa oma lehti kestona tai määräaikaisena tai osta päivän lehti näköislehden irtonumerona.
MobiiliPalvelulla saat uutiset vauhdilla matkapuhelimeesi!

Keskustelua aiheesta Olli Niiranen, Vantaa | 9.9.2010 9:04:57 Seuraavan sukupolven energiansäästölamput on tulossa myyntiin joissa on integroitu elektronen liitäntälaite jolloin hyötysuhde nousee 0,50:stä yli 0,99:n. Näissä lampuissa loisteho on siten elimoinoitu liki kokonaan. Ensimmäisenä markkinoille on tulossa Lopower:in mallit jotka perustuvat heidän katu... Vastauksia: 11 | Osallistu keskusteluun