EmediateAd

Järvillä on uveavantoja eniten miesmuistiinMies putosi heikkoihin jäihin kelkkauralla

12.2.2010 18:30 (Päivitetty 12.2.2010 18:30)
Kuva: Asta Tenhunen

Uveavanto syntyy, kun esimerkiksi railojen risteyskohdasta pursuaa vettä jäälle. Kohtaan voi muodostua sula, jonka halkaisija voi vaihdella senteistä jopa yli metriin. Vierellä jää voi olla jopa 40 senttiä paksua, vaikka uveavanto on täysin sula.

Asta Tenhunen

Moottorikelkan jälkiä kävellyt mies putosi heikkoihin jäihin Varkaudessa torstaina. Puurtilanniemen lähellä ollut jää näytti kantavalta, mutta jää olikin aivan olematonta moottorikelkan jälkien vieressä.

Mies pääsi itse ylös avannosta. Hän putosi kuitenkin uudestaan jäihin vielä läheisen laiturin luona.

Hyväkuntoinen mies pääsi ylös ja käveli kotiinsa lämpimään.

- Poliisi varoittaa nyt todella yllättävistä jäistä koko Pohjois-Savon alueella, komisario Jyrki Haapala sanoo.

- Paksun lumen alla on paikoin vain muutama sentti jäätä. Oli onni, että Puurtilassa Komminselällä moottorikelkan uralla käveli hyvävoimainen ja tilanteeseen varautunut aikuinen mies eikä esimerkiksi lapsi.

Todella oudot jäät

Talven jäät ovat todella erikoiset, sillä pakkasta on ollut pitkään, mutta jäät ovat silti huonot. Auratut jäätiet ja luisteluradat kestävät, mutta heti tien ja urien vieressä voi olla täysin sulia kohtia, uveavantoja, tai jopa metri vettä lumen alla jään päällä.

Syitä erikoiseen tilanteeseen on useita: Kovat pakkaset ratkoivat jäihin railoja, joista tulvi jo tammikuusta vettä jäälle. Jään päällä on lumikerros, joka eristää eikä vesi pääse jäätymään.

Lisäksi vedenpinnat ovat monin paikoin olleet nousussa, mikä on muuttanut virtauksia ja tehnyt uveavantoja.

- Uveavannoista on havaintoja todella paljon, palomestari Pekka Kaartinen Pohjois-Savon pelastuslaitokselta kertoo.

Uveavanto syntyy, kun vettä tulvii jäälle esimerkiksi railojen risteyskohdasta.

Kommentoi artikkelia