| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Rakennetaan ja poltetaan uudestaanNaantalin palopaikka Kuopioon
Lisää aiheesta
- Ikkuna on vaarallinen poistumistie 4.3. 5:00
Arkisto
- Palovaroitin olisi pelastanut Naantalissa 18.10.09 5:02
Naantalissa viime lokakuussa viiden nuoren hengen vaatinut tulipalo lavastetaan uusiksi Kuopiossa helmikuun lopulla.
Onnettomuustutkintalautakunnan johdolla palon syttymispaikka, omakotitalon saunasiipi, rakennetaan Pelastusopiston harjoitusalueelle.
- Tarkka aika riippuu siitä, miten saamme tarvittavan kohteen irtaimiston käyttöömme, tutkintalautakunnan puheenjohtaja Veli-Pekka Nurmi kertoo.
Lautakunta on etsinyt ja saanut muun muassa rakenteiden valmistajilta samanikäisiä ja samanlaisia rakenteita kuin palaneessa talossa oli.
Itse palopaikka on tutkittu ja kuolemien paikka raivattu jo kokonaan. Omistaja purki koko talon tuhoisan onnettomuuden jälkeen.
- Kuopion rekonstruktion lisäksi teemme KRP:n laboratoriossa tietokonesimulaation palosta.
- Sen jälkeen keskitymme toimenpidesuositusten muokkaamiseen.
Viisi kuolemaa |
|
Onnettomuuksien tutkinnasta annettu laki edellyttää, että tutkinta selvittää onnettomuuden kulku, syyt, seuraukset ja pelastustoimet. Onnettomuustutkinta ei etsi syyllistä, vaan kartoittaa syyt ja seuraukset muodostaakseen toimenpidesuosituksia, joilla vastaavalta onnettomuudelta vältyttäisiin. Naantalissa viisi nuorta kuoli ja yhdeksän loukkaantui, yksi vakavasti, yöllisessä tulipalossa omakotitalossa. Tulipaloa alkoi harrastetilaksi muutetusta saunasta tai sen luota. Tutkijoilla on alustava käsitys tapahtumista, joiden etenemiselle haetaan varmistusta lähiviikkojen tutkimuksilla. |




