EmediateAd

"Salametsästys syynä"Susikanta romahtanut

8.3.2010 8:19 (Päivitetty 8.3.2010 8:19)
Kuva: Olli Herranen

Viime vuonna paljastui kymmenen suurpetojen laitonta tappoa.

Vuokko Nissinen

Suomen susikanta on pienentynyt kolmessa vuodessa lähes sadalla yksilöllä. Suurin syy kannan laskuun on Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen mukaan salametsästys.

Sudet lisääntyvät nopeasti, ja kanta kestää heikkenemättä jopa 30 prosentin poistuman vuosittain. Muuta syytä susien määrän romahtamiselle ei ole kuin salametsästys.

- Kannan taantumasta voi epäsuorasti päätellä, että luvaton pyynti olisi voimistunut, koska maamme sudet ovat terveitä ja tuottavat pentuja normaalisti, sanoo Riista- ja kalatalouden tutkimuskeskuksen erikoistutkija Ilpo Kojola.

Viime vuonna paljastui kymmenen suurpetojen laitonta tappoa ja yhtä monta yritystä. Viranomaisten mukaan on syytä epäillä, että vain osa tapauksista tulee heidän tietoonsa.

Lue aiheesta lisää maanantain Savon Sanomista. Tiesitkö, että Savon Sanomien kestotilaus maksaa vain 0,78 euroa / päivä. Tilaa oma lehti kestona tai määräaikaisena tai osta päivän lehti näköislehden irtonumerona.
MobiiliPalvelulla saat uutiset vauhdilla matkapuhelimeesi!

Kommentoi artikkelia